Enes Kanter’den yerli ve milli(!) Shane Larkin’e…

YORUM | ZAFER ÖZSOY

Anadolu Efes’in ve 2 yıldır da Euroleague’in yıldız oyun kurucusu Shane Larkin, TC vatandaşlığına geçti. 21 Şubat’ta Hollanda ile oynayacağımız maçta ilk kez A milli basketbol takımının formasını giyecek.

Shane Larkin, seyretmekten büyük keyif aldığım müthiş bir oyuncu. Tribünde ya da televizyon başında hiç farketmiyor, Shane Larkin oynuyorsa benim için zaman duruyor. Haftalık programımı Anadolu Efes’in maçlarını izleyecek şekilde planlıyorum. Neredeyse her hareketini ezbere biliyorum artık. Sempatik tavırları, basket attıktan sonraki sevinç hareketleri, seyirci ile diyoloğu ve beyefendiliği ile Türk basketbolseverlerin de sevgisini kazanmış bir oyuncu Larkin. Açıkçası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerek A milli takım için oynayacak olmasından da çok memnunum. Gönül isterdi ki 21 Şubat’taki Hollanda karşısında oynayacağı maçta basın tribünündeki yerimi alayım. Ama değil basın tribünü normal tribünde bile izlemek şu an için olası değil.

Peki neden böyle bir başlık attım yazıma. Ohio doğumlu Birleşik Amerikalı oyun kurucu, A milli takım formasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alarak yerli ve milli oldu da ondan. Sporun siyasete alet edilmesi ve kraldan çok kralcıların Shane Larkin’e yazmış oldukları güzellemelerden. Bizim çocuk, milli oyuncumuz (daha hiç forma giymedi) o artık bir Türk(!). Hatta o kadar ileri gittiler ki Shane ismini Şahin olarak değiştirmek bile istediler. İsim değiştirmek istemediğini twitter’dan yazmak zorunda kaldı Shane Larkin.

Bir taraftan Shane Larkin’e güzellemeler yazanlar, yere göğe koyamayanlar, twitter’daki NBATürkiye hesabının altına Boston Celtics’in her maçından sonra, bu toprakların yetiştirdiği Enes Kanter’e ağır hakaretler yağdırıyor. Spor spikerlerinin, Şeeyyyyyyyynnnnnnnnn Laaaarkiiiinn diye onun adını anonslamasından  büyük keyif alıyorum. Ama Enes Kanter’e gelince ya maçını vermiyorlar, vermek zorunda olunca ingilizce yayınlıyorlar ya da Enes Kanter adına sansür uyguluyorlar. Bu sene bir çok defa double-double yaparak kırdığı rekorlar ile adını Celtics’in tarihine yazdıran Enes Kanter’den NBA yorumcuları ve spikerleri övgü ile bahsederken, bizim yorumcu ve spikerlerimiz dilsiz kesiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Larkin’e milli takım formasını verdiği töreni izledim. Erdoğan ve yanındakilerde olan gülümseme Larkin’de yoktu. Hatta ne gerek vardı bu törene der gibiydi. Sonra Larkin’in bir hafta önce twitter’dan paylaştığı milli forma ile ayna karşısındaki fotoğrafına baktım. Mutluluk ve heyecan yansıyordu o fotoğraftan.

2 sene öncesine kadar Türkiye’nin yerini haritada bulamayacak bir Amerikalıya törenle milli formayı veren Erdoğan, Türkiye’nin adını gerek basketboldaki başarısı ile gerekse düzenlediği spor kampları duyuran bir yıldızı ise ‘terörist’ diyerek Kırmızı bülten ile arıyor.

Türk basketbolu yapılan yatırımlar sonucu Avrupa’da ve dünyada önemli yerlere geldi. Siyasetin gölgesinde kalan futbolda takımlarımız yurtdışında bırakın kupayı çeyrek final bile göremezken, siyasetin uzak durduğu basketbol takımlarımız bir çok kupayı ülkemize getirdi. Umarım Türk basketbolu, futbolun yaptığı hatayı yapmaz ve siyasetin tuzağına düşmez.

Larkin’in milli takım forması ile görecek olmak beni ne kadar mutlu ediyorsa, Enes Kanter’in milli formadan ve ülkesinden uzak kalması da o kadar üzüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin