En güvenli aile otomobilleri: T-Cross, Mazda 3, Corolla, Ceed

YUSUF DERELİ 

En güvenlik aile otomobilleri marka ve modelleri belli oldu. Euro NCAP’ın bu yıl yayınladığı ilgili kategorilerinde en iyi performansı gösteren araçların listesine göre sınıfının en iyileri Volkswagen T-Cross, Mazda 3, Toyota Corolla Hatchback, Mercedes B Serisi ve Kia Ceed. 

Euro NCAP’ın testinde sınıfının en iyisini tanımlamak için dört değerlendirme alanının her birinde elde edilen skorların ağırlıklı toplamına göre bir hesaplama yapılıyor. Bunlar, ‘Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Yaya ve Güvenlik Yardımcısı. Bu toplam, araçların karşılaştırılmasına yönelik dayanak olarak kullanılıyor. ‘Sınıfının En İyisi’ olmaya hak kazanan araçlar, bu derecelendirmeyi sadece standart güvenlik donanımlarına göre alıyor. İsteğe bağlı ekipmanlara göre verilen ilave derecelendirmeler kapsam dışı. İşte bu derecelendirmelere göre 2019 yılında test edilmiş en güvenli 6 aile otomobili şöyle sıralandı; 

VOLKSWAGEN T-CROSS: Markanın B-SUV modeli. Standart donanımıyla toplam derecelendirmeden 5 yıldız aldı. 
Yetişkin yolcu güvenliği: Yüzde 96
Çocuk yolcu güvenliği: Yüzde 86
Yaya güvenliği: Yüzde 74
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 94

MAZDA 3: Kompakt hatchback modeli, yıllardır sürdürdüğü beş yıldızlı güvenlik başarısını yeni neslinde de devam ettiriyor. 
Yetişkin yolcu güvenliği: Yüzde 98
Çocuk yolcu güvenliği: Yüzde 87
Yaya güvenliği: Yüzde 81
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 73

TOYOTA COROLLA: Türkiye’de Yılın Otomobili seçilen Corolla, hatchback versiyonu ile güvenlik testlerinden tam not almayı başardı. 
Yetişkin yolcu güvenliği: Yüzde 95
Çocuk yolcu güvenliği: Yüzde 84
Yaya güvenliği: Yüzde 86
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 77

MERCEDES B SERİSİ: Geniş yaşam alanı ve yüksek teknolojisi ile öne çıkan yeni Mercedes B Serisi, MPV sınıfının en güvenli otomobillerinden biri.. 
Yetişkin yolcu güvenliği: Yüzde 96
Çocuk yolcu güvenliği: Yüzde 90
Yaya güvenliği: Yüzde 78
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 75

KIA CEED: Yeni Kia Ceed, standart paketi ile 4 yıldız, güvenlik paketiyle ise 5 yıldızlı bir test sonucu aldı. Ancak her iki versiyonda da yüzde 88 yetişkin, yüzde 85 çocuk yolcu güvenliği sağlıyor. 
Yetişkin yolcu güvenliği: Yüzde 88
Çocuk yolcu güvenliği: Yüzde 85
Yaya güvenliği: Yüzde 52
Güvenlik Yardımcısı: Yüzde 68

1 milyonuncu Touareg’e ‘özel’ üretim

Alman otomotiv devi Volkswagen, üretim bandındaki adedi 1 milyonu bulan Touareg için özel bir çalışma yaptı. Marka, 1 milyonuncu otomobili üretmenin heyecanının özel bir versiyonla kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Özel üretim olan model, ‘One Million’ adıyla satışa sunulacak. Otomobilin özel seri olduğunu vurgulayan plakalar gövdenin çeşitli bölgelerin serpiştirilmiş. Sechura Beji olarak isimlendirilen özel bir renk seçeneğiyle gelen modelde standart olarak 20 inçlik jant seti sunuluyor. Sipariş usulü bunu 21 inç olarak da tercih edebilecek olan versiyonda donanım paketi olaraksa R-Line’in tercih ediliyor. Kokpit bölümünde yine özel renk seçeneğiyle tercih edilmiş deri döşemenin kullanıldığı One Million’da, aracın geri kalan parçaların diğer modellerle benzer olduğunu belirtelim. 


Ford Otosan’da üretime 3 hafta ara verildi

Ford Otosan’ın işlettiği üç fabrikada yıllık izin nedeniyle üretime Ağustos ayında yaklaşık üç hafta ara vereceği öğrenildi. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre, Gölcük fabrikasında 29 Temmuz-17 Ağustos, Yeniköy’de 28 Temmuz-19 Ağustos, İnönü fabrikasında ise 27 Temmuz-16 Ağustos tarihleri arasında üretime ara verilecek. Bu tarihler arasında fabrikalara periyodik bakım yapılacak. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin