Ekrem İmamoğlu sert çıktı: Bu ülkede fakirliğin sebebi hükümettir, belediyeler değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ulaşım zamlarına tepki gösteren iktidar temsilcilerine sert cevap verdi. İmamoğlu, “Belediyenin yapmış olduğu zamlar sonuçtur. Zamların sebebi, enflasyonla mücadeleyi başaramayan hükümettir. Sebep doğalgaza 3 yıl içerisinde yüzde 235 zam yapan hükümettir. Elektriğe yüzde 300 küsur zam yapan hükümettir. Aynı oranda bu ülkenin gelirini yükseltemeyen, düşüren hükümettir. Bu ülkedeki fakirliğin, yoksulluğun sebebi hükümettir, belediyeler değildir. Bu zammı yapmasaydık İETT çalışamaz hale gelir. Yapmaya çalıştıkları şey bu. Onların gözünde önemli olan İETT’yi zor duruma düşürmek.” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV’de İpek Özbey’in gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, “Biz diyoruz ki bizimle hizmette yarışsınlar. Başkalarının yaptığı hizmete çökme gayreti var. Rahatsız oluyoruz. Şu anda belediyenin yaptığı daha önce başlamış hatlardı. Sizin bu paraları nerelere harcadınız anlamadık. Atatürk Havalimanı işi bitti, hikayesi kapandı.” şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi. Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

HAYATINDA BEKÇİ KULÜBESİ DİKMEMİŞ BİR İNSANSIN

Bu da zavallı bir arkadaş. Hayatında bekçi kulübesi dikmemiş arkadaş bugün açıklama yapıyor diyor ki, ‘Atatürk Havalimanı işi bitti, orada park yapacağım, hikayesi kapandı’ diyor. Kibre bakar mısınız? Sen hayatında bekçi kulübesi dikmemiş bir insansın. İradesi olmayan bir insansın. Çünkü ben seni irade koltuğunda otururken tanıyorum. Aileni de tanıyorum. Dedenden sana 3 milyon metrekarelik Florya’nın göbeğinde arazi kalsa bu kadar konuşamazsın. ‘Atatürk Havalimanı konusu kapandı’ diyor; sanki dedesinden Florya’nın göbeğinde 3 milyon metrekarelik bir arazi ona miras kalmış gibi.

ETKİN, BİNALARIN İÇİNDEKİ 4,5-5 MİLYAR EUROLUK TEÇHİZATI ÇÖPE ATTIN

‘Atatürk Havalimanı’nı 2023’te açacağız’ sözüne cevap veremezsin çünkü Atatürk Havalimanı bu toplumun vicdanında hâlâ kapanmadı. Çünkü orada 30 milyar euroluk yatırımı çöpe attın. Etkin, binaların içindeki 4,5-5 milyar euroluk teçhizatı çöpe attın. Bunlar yapılırken o da (Karaismailoğlu) orada yoktu. Aklı ermez o işlere.

GİT İŞİNE BAK, İŞİNİ YAP, İŞİNİ İNSAN GİBİ YAP

Aynı akıl işte büyükşehir belediyesine kaynak soruyor. Sen git yapılmamış bir ihalenin, parasını nasıl ödettiğinin hesabını ver. Hakkında zimmet davası var. Soruşturma dosyasına İçişleri Bakanlığı el koydu sayın ulaştırma bakanının. 20 milyon lira…

Bu tür lafları ederek koltuğuna gerile gerile konuşma. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu var. Önce önünü ilikleyeceksin. Çünkü 16 milyon insan seçti. Öyle konuşacaksın…

SEN KİMSİN? ATANMIŞ BİR BAKANSIN

Allah aşkına bu ülkenin tarihinde nerede görülmüş, Türkiye’nin hükümetiyle bir belediye yarışır. ‘Hizmette yarışalım diyor’. Sen kimsin? Sen bu ülkenin atanmış bir bakanısın. Bu ülkenin merkezi hükümetinin bütçesini yönetiyorsun…

Git işine bak, işini yap, işini insan gibi yap. Yapamıyorsun, dönüyorsun, senin döneminde, genel sekreter yardımcısı olduğun dönemde, senin imzanla durdurulmuş, yapamadığın, kaynak bulamadığın metroları bitiren bir yönetim ve belediye başkanı var… 10 metronun 8’i…

BU ÜLKEDE FAKİRLİĞİN SEBEBİ HÜKÜMETTİR, BELEDİYELER DEĞİL

Ekrem İmamoğlu, İBB AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun, “İBB’nin ulaşıma yaptığı yüzde 40 zammın geçersiz olması için teklif vereceğiz.” açıklamasına da tepkiliydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin zam yapmadan sübvanse edemeyeceğini belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

İETT’NİN GÜNLÜK AÇIĞI 12-13 MİLYON LİRAYA ULAŞTI

Siz sadece aralıktan bu yana 4 ayın içinde neredeyse yüzde 10 civarında mazot zammı yapmışsanız mümkün mü? Mümkün değil! Artık sübvansiyon rakamı 10 milyarlara doğru gitti. İETT’nin günlük açığı yaklaşık 12-13 milyon liralara çıkmaya başladı. 550-600 milyon lira İBB ayda sübvanse etmek zorunda. Belediyenin yüzde 25 bütçesi bu. Bununla baş etmek mümkün değil.

ZAMLAR SEBEP DEĞİL, SONUÇTUR

Belediyenin yapmış olduğu fiyatlardaki değişiklik, zamlar sonuçtur. Sebep değildir. Sebep, enflasyonu başaramayan hükümettir. Sebep doğalgaza 3 yıl içerisinde yüzde 235 zam yapan hükümettir. Elektriğe yüzde 300 küsur zam yapan hükümettir. Aynı oranda bu ülkenin gelirini yükseltemeyen, düşüren hükümettir. Bu ülkedeki fakirliğin, yoksulluğun sebebi hükümettir, belediyeler değildir.

TOPLUMU, GENÇLERİ KANDIRACAĞINI ZANNEDİYOR

Bu zavallı arkadaşa diyorum ki, mesela Türkiye’de sadece ulaşım zammını İstanbul mu yaptı? Bütün öğrenci evlerini tespit et, İGDAŞ’a ‘Şu kadar evin gaz parasını ben veriyorum’ de. Hükümete bunu açıklasın, biz onlardan o parayı almayalım, aynı gaz miktarını da hükümet bizden almasın… Hükümetin başka planları üzerinden çocuklara destek ol.

Senin yüzünden akan o samimiyetsizliği tam tersi samimiyet olarak algılarım. Popülist arkadaşlar bunlar. Toplumu, gençleri kandıracağını zannediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin