Düşündüğünüzden daha akıllılar!

Bazı hayvanların zekâ seviyesinin diğerlerinden daha yüksek olduğu bilinen bir gerçek. Zekâları sayesinde bu hayvanlar, doğal ortamlarında hareketlerini kolaylaştıracak aletler kullanabiliyor, insanların verdiği komutları yerine getiriyor ve hatta iletişim bile kurabiliyor. İşte o hayvanlar:

Şempanze: En akıllı hayvanlar listesinin başında şempanzeler geliyor. Alet yapıp kullanabilir, toplu olarak avlanırlar. İnsanlarla iletişim kurmak için işaret dilini öğrenebilir ve birkaç yıl görmeseler bile işaretlerin ne olduğunu hatırlayabilirler. Şempanzelerin en şaşırtıcı özelliği nesneler için semboller kullanmaları ve karmaşık bir fikri iletmek için bu sembolleri bir araya getirmeleridir. Aralarında güçlü bağlar kurarlar ve hiyerarşik yapıya uyarlar.

Yunus: Yunuslar dünyadaki diğer canlılardan daha akıllıdır ve son derece sosyal hayvanlardır. İnsanların yeni yeni çözmeye başladıkları karmaşık bir dile sahiptirler. Doğal ortamlarında alet kullanabiliyorlar ve insan eğiticileri tarafından verilen bir dizi davranış komutunu rahatça öğreniyorlar.

Orangutan: Bu büyük maymunlar insanlardan sonra en akıllı canlı olarak bilinir. Dağınık gruplar halinde yaşayan orangutanlar güçlü sosyal bağlar kurarlar. Dişiler yavrularıyla birkaç yıl bir arada kalır ve onlara ormanda hayatta kalmak için ihtiyaçları olan her şeyi öğretirler.

Fil: Popüler inancın tam tersine, filler büyük kulakları ve güçlü hafızalarıyla bilinirler. Gerçekte filler oldukça zariftir, kültürlüdür ve meraklıdır. Yiyeceklerini temizlerler ve vahşi doğada çeşitli şekillerde aletler kullanırlar. Esaret altında ise insanların komutlarını yerine getirirler. Ayrıca filler, aşırı derecede şefkatlidir ve empati kurabilir.

Karga: Bazı bilim adamları kargaların orangutan, şempanzelerden daha akıllı olduklarına inanıyor.

Sincap: Bu hayvanların inadı ve kusursuz hafızaları sincapları bahçelerin güçlü düşmanları yapıyor. Kıtlık zamanları için yiyecekleri depolayabiliyor, aylar sonra sakladığı yerden çıkarıp yiyorlar.

Güvercin: Yıllar geçse de güvercinler yüzlerce görüntüyü hatırlayabilir. Aynada kendilerini tanır, güvercinlere seri hareketler öğretilebilir, iki nesne arasındaki ince noktaların ayrımını yapabilir.

Ahtapot: Denizdeki akıllı hayvanlar arasında ahtapot da yer alır. Ahtapotlar oyun oynayabiliyor, problem çözebiliyor, labirentte yolunu bulabiliyor. Bu hayvanların kısa süreli hafızaları çok iyidir. (Popülerdergi)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin