Kopenhag yollarının kralı: Bisiklet [Haber-İzlenim: Hasan Cücük]

kopenhag bisiklet 1Eylül 2011’de Danimarka’da yapılan genel seçimlerde sol blok iktidara gelirken, koalisyon hükümetinin bir parçası da Radikal Parti oldu. Sosyal Demokrat Parti başkanı Helle Thorning Schmidt başbakanlığında kurulan sol blok koalisyon partilerinin bakanları Kraliçe 2. Margrethe’nin huzuruna çıkmak için Saray’a davetliydi. Bu davete, Radikal Parti lideri Magrethe Vestager ve bu partinin bakanları bisiklet ile gelmişti. Bu manzara dünya için sıra dışı, Danimarka için ise oldukça sıradandı. Bisiklet, Danimarka kültürünün değişmez bir parçası. Sosyal konumu ne olursa olsun, bisiklet insanlar için vazgeçilmez bir ulaşım aracı olmaya devam ediyor.

İLK BİSİKLET YOLU 1910’DA YAPILIR

Danimarka’da araç yolu kadar bisiklet yolu da olmazsa olmazlardandır. Özellikle başkent Kopenhag’ın sokaklarında sabah saatlerinde arabadan çok bisiklet vardır. Hem araba için park sorunu hem de daha hızlı hareket etme adına bisiklet işe gitmede en önemli araçlardan biridir. İşyerleri uzak olanlar tren istasyonlarına bisikletlerini park edip, yolculuklarına trenle devam eder.

Dünyada bisiklet şehri denince akla Kopenhag ve Amsterdam gelir. Kopenhag’ın bisiklet şehri olmasının tarihi bir asır öncesinden başlıyor. Başkent, ilk bisiklet yoluyla 1910’da tanışır. 1920’ler ve 30’larda bisiklet oldukça rağbet görmeye başlar. Kopenhag sokaklarında her sınıftan insanı bisiklet sürerken görmek mümkündür. Bisiklet en önemli ve masrafsız ulaşım aracıdır bu yıllarda. 2. Dünya Savaşı sonrasında yeni araçların piyasaya sürülmesiyle bisikletin pabucu dama atılır. Trafiğin günümüz kadar sıkışık olmadığı o yıllarda, özellikle maddi durumu iyi olanlar bisikleti bırakıp arabayı tercih etmeye başlar. Özellikle 1960’lı yıllarda Kopenhag sokaklarında bisiklet sayısı hayli azalır.

PETROL KRİZİNDE BİSİKLET RAĞBET GÖRDÜ

Bisikletin yeniden rağbet görmesi 1970’teki petrol krizinin yaşanmasıyla olur. Bisikletlilerin ‘Arabaların Olmadığı Bir Kopenhag’ için yaptığı protestolarla birlikte ortaya ‘Pazar günleri arabaların kullanılmaması’ şeklinde bir fikir atılır. Birçok Kopenhaglı oyunu temiz bir şehirden yana kullanır ve araba yerine bisiklet kullanmayı tercih eder.

kopenhag bisiklet 3Kopenhag sakinlerinin yüzde 50’si ulaşımını her gün bisikletle yapıyor. Şehir merkezinde yaşayanların yanı sıra banliyölerde ve komşu belediyelerde yaşayıp çalışmak için merkeze gelenlerin de içinde bulunduğu yüzde 35’lik kesim işe bisiklet kullanarak gidiyor. Bisiklet sayısının vatandaş sayısını geçtiği şehirdeki Dronning Louises Bro’dan (Dronning Louise Köprüsü) her gün 36 bin bisiklet sürücüsü geçiyor. Bu köprü dünyadaki en yoğun bisiklet yolu olarak biliniyor.

MAKAM ARACI OLARAK BİSİKLET VERELİM?

İki çocuklu ailelerin yüzde 25’i çocuklarını kreşe götürmek ve alışveriş yapmak için kargo bisikletler kullanıyor. Sadece halk değil kraliyet ailesinden Prenses Mary de küçük prensleri zaman zaman okula bisikletle götürüyor. Prenses Mary’nin bu davranışı tüm dünyada haber olmuştu. Dünyanın takdir ettiği bu davranışın Danimarka’daki yansıması ise farklıydı. Prensesin çocuklarına kask takmaması eleştiri toplamıştı.

Danimarka’da parlamentosunda görev yapan 179 milletvekilinin yüzde 63’ü ‘makam aracı’ olarak bisikleti kullanıyor. Hemen belirtelim milletvekillerinin makam aracı bulunmuyor. Haziran 2015’te başbakanlık koltuğuna oturan Liberal Parti başkanı Lars Lökke Rasmussen ise tam bir bisiklet tutkunu. 2014’te Odense şehrinden 2,200 km pedal çevirerek Team Rynkeby Ringe takımı ile Paris’e giden Rasmussen’in bu yolculuğu 10 gün sürmüştü.

kopenhag bisiklet 2ARAÇ: 252 BİN, BİSİKLET: 265 BİN

Kopenhag caddelerinde trafiğe çıkan günlük araç sayısı 252 bin olurken, bisiklet sayısı 265 bin. Kopenhag Belediyesi, şimdiden 2025 bisiklet eylem planını hazırlıyor. Bisikletin arabanın yerini aldığı Kopenhag sokaklarında bisiklet sürücüleri için yeni yollar yapılıyor. Başkentteki toplam bisiklet yolu 400 km buluyor.

Kopenhag’da trafik bisiklet kullanıcılarına uygun bir şekilde düzenlenmiş bulunuyor. Bisiklet kullanıcıları için özel trafik ışıkları bulunan şehirde sabah mesaisinin başladığı saatlerde bazı caddelerde, bisikletlerin yoğunluğundan dolayı trafik sıkışıklığı bile oluyor. Kopenhag’ın ilçelerinden başkentin merkezine trafiğe hiç girmeden özel bisiklet yoluyla ulaşmak mümkün.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin