Dünyaca ünlü şarkıcı O’Connor, Müslüman oldu

Dünyaca ünlü İrlandalı kadın şarkıcı Sinead O’Connor Müslüman olduğunu açıkladı. Sinead O’Connor, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da paylaştığı mesajlarda hayranlarına Katolik Hristiyanlığı terk ederek İslam’ı seçtiğini duyurdu.

Şarkıcı adını da Shuhada’ Davitt (Şüheda David) olarak değiştirdiğini ifade etti. 51 yaşındaki şarkıcı yeni ismi Şüheda Davitt ile Twitter hesabından başörtülü fotoğraflarını paylaştı.

Sanatçı O’Conner,  21 Ekim tarihinde yeni twitter adresinden yaptığı paylaşımlarında ise isminin Kur’an-ı Kerim’de geçtiği Bakara süresinin  23. ayetini paylaştı. Sanatçı’nın @MagdaDavitt77  isimli yeni twitter adresi 9 Haziran 2018 tarihden bu yana aktif. İlk mesajı ise ‘Hello twitter’ şeklinde.

 

SİNEAD O’CONNER KİMDİR?

Adını, İngiltere’ye karşı girdiği bağımsızlık savaşıyla tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı’nın eşinden alan O’Connor, anne ve babasının boşanmasından sonra, annesinin kendisine şiddet uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Eğitimini tamamlayamayan sanatçı, en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi. Barbra Streisand’ın “Evergreen” adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekince Tua Nua adlı bir topluluğa katıldı.

1983 yılında babasının desteğiyle girdiği “Newtown” adlı okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. Ertesi yıl, bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı Columb Farrey’in yönlendirmesiyle “Ton Ton Macoute” adını verdiği kendi müzik topluluğunu oluşturdu. Küçük bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan Ton Ton Macoute, tam adını duyurmaya başladığı 1985 yılı sürecinde annesini bir trafik kazasında yitirdi. Bob Dylan’dan Bono’ya kadar, Fachtna O’Ceallaigh ve Marco Pironigibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı. 1990 yılında söz yazarının Prince olduğu ve zirveye çıkmasına yol açan şarkı olan “Nothing Compares 2 U” adlı şarkıyı yaptı.

GRAMMY ÖDÜLÜ’NÜ REDDETTİ

Almaya hak kazandığı halde Grammy Ödülü’nü reddeden O’Connor, politik kimliğini sanatıyla birlikte önplana çıkararak, ABD ve savaş karşıtı bir çizgi izledi. 1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisiyle karşılaşmış ve tartışılmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin