Kaşıkçı’nın arkadaşları ‘Cesedini istiyoruz’ dedi, savcılık 18 şüpheli için talepname yazdı

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Washington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cesedi hala bulunamadı. Konuya dikkat çeken, gazeteci arkadaşları, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin Suudi Arabistan ve Türkiye yönetimlerini ikircikli tavırlarına karşı uyararak, “Evet, itiraf ettiniz, biz dostları ve ailesi olarak Cemal’in cesedini istiyoruz.” dedi.

Çağrıların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da, 18 şüphelinin iadesi için Suudi Arabistan’a iletilmek üzere talepname hazırlandığı açıklandı.

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın olayın başından beri Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti ile ilgili sık sık hikaye uydurduğunu, bundan rahatsız olduklarını söyledi.

Suudi savcısının yaptığı son açıklamayla planlı bir cinayeti itiraf ettiğini vurgulayan Kışlakçı, şunları söyledi: “Önce ‘Cemal Bey ölmedi, yaşıyor’ dediler. Sonra ‘öldü’ dediler, sonra onlarca hikaye ortaya çıktı. Bizim dediğimiz şu, siz planlı bir öldürme olduğunu kabul ettiniz. Suudi savcısı bunu böyle ifade etti. Biz de şunu diyoruz, lütfen, ailesi ve dostlarının Cemal’e yakışır bir şekilde cenaze töreni düzenlemeleri için cesedi verin. Evet, artık dünya da biliyor bunu. Ceset paramparça da olabilir, farklı bir şekilde ceset çürümüş de olabilir ama ne olursa olsun, ailesi, babalarının bir mezarının olmasını istiyor. Dostları Cemal’in bir mezarının olmasını istiyor. O cenazeyi geri verin. Bizim Türk Arap Medya Derneği olarak talebimiz budur. Evet, itiraf ettiniz, biz dostları ve ailesi olarak Cemal’in cesedini istiyoruz.”

TAM Başkanı Kışlakçı, dünyadaki bütün hür gazetecilerin, entelektüellerin, aydınların ve siyasi liderlerin tıpkı Charlie Hebdo olayında Paris’te bir araya geldikleri gibi burada da bir araya gelip bir daha konsolosluklarda gazetecilerin öldürülmemesi ve bu tarz olayların vuku bulmaması için bütün dünyanın hür insanlarını cenazeye katılmaya davet ettiklerini söyledi.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNDE 18 ŞÜPHELİNİN İADESİ İSTENDİ

Öte yandan Cemal Kaşıkçı soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 18 şüphelinin iadesi için ilgili ülkeye iletilmek üzere talepname hazırladı.

Adalet Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Ceza Kanununun 81 ve 82/1-a-b maddelerinde düzenlenen ‘tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet ederek kasten öldürme’ suçundan olaya karıştıkları belirlenen toplam 18 şüphelinin yargılanmak üzere Suudi Arabistan Krallığından ülkemize iadeleri amacıyla bir talepname düzenleyerek Bakanlığımıza göndermiştir. 26 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen ve Bakanlığımıza gelen Savcılık talepnamesi, aynı gün, ilgili ülkeye gönderilmek üzere Dış İşleri Bakanlığımıza intikal ettirilmiştir.”

‘ÇÖLDEKİ DAVOS,KAŞIKÇI OLAYINI UNUTTURMAK İÇİN GÖZ BOYAMA’

Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine bütün dünyadan tepkiler yağarken Suudi Arabistan’ın “Çöldeki Davos” adı verilen yatırım konferansına da tepkgi geldi.

“Çöldeki Davos” olarak da adlandırılan “Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı”nı değerlendiren uzmanlar, Suudi Arabistan’ın bu yatırım konferansı ile göz boyamaya, para saçarak Kaşıkçı’nın öldürülmesini örtbas etmeye çalıştığını savundu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin