DSÖ ekibi Kovid-19’un ortaya çıktığı balık pazarında inceleme yaptı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) öncülük ettiği uzmanlardan oluşan bilim insanları yeni tip Koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığı Çin’in Wuhan şehrinde incelemelerine devam ediyor.

10 kişiden oluşan ekip pazar günü koronavirüsün çıktığı nokta olduğu belirtilen Wuhan’daki Huanan deniz ürünleri pazarına giderek incelemelerde bulundu. Ekibe güvenlik görevliliri de eşlik etti.

Pazara girişleri sırasında gazetecilerin sorduğu soruları yanıtsız bırakan bilim insanlarının buradan Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne gitmesi bekleniyor.

BBC’nin aktardığına göre, ekibin ülkeye girişleri de Çin’den verilen izinlerin gecikmesi sebebiyle bir süre ertelenmişti.

2020 başında yeni virüsün ortaya çıkmasıyla kapanan pazara giriş çıkışlar artık kısıtlı şekilde yapılıyor. Kapanmadan önce pazara her gün çok sayıda ziyaretçi giderek ayrı bölümlerde satılan deniz ürünleri, et ve sebzelerden satın alıyordu.

Bazı Çinli diplomat ve devlet kanallarına göre pazar, virüsün çıkış noktası olmayabilir. Hatta bazı Çinli yetkililer, virüsün başka bir ülkede ortaya çıktığını savunuyor.

31 Aralık 2019’da dört kişide yeni bir tür zatürrenin görülmesi sonrası aynı gece market kapatılmıştı. Ocak ayı sonunda ise Wuhan 76 gün boyunca giriş-çıkışlara kapatılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin