Dersine girdiğim Somalili üniversite öğrencisi niçin hayret içinde kaldı?

YORUM | ABDÜLHAMİT BİLİCİ

Indiana Üniversintesi’ndeki Uluslararası İlişkiler sınıfında oldukça çarpıcı bir durumla karşılaştım. Erdoğan rejiminin kadınlara, bebeklere, aydınlara yaptığı zulümleri; gazetemizin nasıl vahşice susturulduğunu; hapisteki arkadaşlarımı ve Türkiye örneğinden alınması gereken dersleri anlattım.

Öğrenciler de dersin hocası da zulme maruz kalmış bir gazetecinin anlattıklarını pür dikkat dinliyordu. Ben ise sınıftaki tek başörtülü siyahi öğrencinin tepkisini merak ediyordum. En arka sıradan o da ilgiyle dinliyordu. Belki de Erdoğan hayranıydı ve içinden bana kızıyordu.

Ders bitince yanıma geldi, tanıştık. Ailesinin Somalili olduğunu, kendisinin ABD’de doğduğunu söyledi. Beraber fotoğraf çekildik. Ailesi, Erdoğan hayranıymış meğer. Aiesinin etkisiyle o da farklı düşünmüyormuş. Bir sorusunun olup olmadığını sordum. “Soru değil, duyduklarım karşısındaki hayretimi paylaşacağım” dedi. Meraklandım, acaba ne diyecekti?

Konuşmaya başladı nazikçe.
“Kadınlara, bebeklere, öğretmenlere, gazetecilere bu zulümleri yapan gerçekten Erdoğan mı? İlk kez duyuyorum bunları. Şaşkınlık içindeyim. Burada öğrendiklerimi aileme de anlatacağım.” dedi ve “Peki o zaman aynı Erdoğan, Somali’ye niye yardım ediyor?” diye sordu hayretle.

Kendimce şöyle cevap vermeye çalıştım: “Senin anlattıklarıma şaşırman gibi ben de bir üniversite öğrencisi olarak anlattıklarmdan habersiz olmana şaşırdm. Bunun nedenini, yani yaygın olarak bilinen, uluslararası medyada sıklıkla yer alan gerçeklerden niye habersiz olduğunu düşün. Ancak benim söylediklerimle yetinme, kendin araştır, insan hakları raporlarını oku. Tartışarak sakın aileni kırma. Yalancı propagandanın etkisiyle dünyadaki müslümanların çoğu bu durumda. Ben de zaten bunun için elden geldiğince gerçekleri anlatmaya çalılıyorum. Bu arada Somali’ye yardım güzel ve kesinlikle desteklyrum ama sanıyorum Erdoğan kendi ülkesindeki zulüm ve yolsuzluklarını örtmek için bu tür işler yapıyor. Somali’ye yardım etmek gibi doğru işlere doğru, kadınları, gazetecileri hapsetmek, işkenceyle öğretmen öldürmek gibi yanlışlara da yanlış diyebilmeliyiz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

 1. Bende Somalili MÜSLÜMAN gibi HAYRET İÇİNDE HAYRETTEYİM…
  Erdoğan ve tüm destekçileri
  Kur`an okuyorlar…
  Namaz kılıyorlar..
  Hacca gidiyorlar..
  İslam birliği diyorlar…
  Filistin-Afganistan diyorlar..
  Müslümanlar kardeştir diyorlar…
  Belki zekatda veriyorlar…
  yani biz siz neye inanıyorsak onlarda aynısına inanıyorlar..
  yapıyorlar.
  AMMA
  Sahabe nesli kıvamında diyebileceğimiz hizmet insanlarınada vahşi barbarların yapmadığı zülmüde yapıyorlar…
  Yaptıktan hemen sonrada namaza duruyorlar…
  Merak ediyorum,Namazda Rableri ile ne konuşuyor, nasıl dua ediyorlar?…
  Acaba bugünde fetö bahanesi ile pkk ve hain iftirası ile bu kadar insanı bertaraf ettim/ ettik diyemi dua ediyorlar?…
  Küzey Süriye müslüman kürtlerinin üzerine uçaklardan-tanklardan bomba yağdırırken Allah`a nasıl dua ediyorlar?…
  Nasıl yalvarıyorlar?…
  Ve o ibadetden nasıl haz alıyorlar?..
  Utanmadan sıkılmadan vicdansızca Allahın huzurunda nasıl secdeye kapanıyorlar?…
  Hiç mi hasta olmuyorlar?…
  Bunlar nasıl yaratıklar ki, kendilerine Allah`ın kulu abdı diyorlar?

 2. Maalesef tüm müslümanlarda aynı durum söz konusu.Bir ay önce bir Suriyeli dün bir Pakistanlıyla konuştum.İnanamadılar ve inanmadılarda.Öyle bir algı oluşturulmuş ki.Erdoğan çok iyi bir müslüman,çok iyi bir insan.Dedim ben şu an dönsem hapse girerim.Neden diye sordu dedim sebep yok,Başkan böyle istiyor.Saygılarımla

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin