Depremzedeler çadıra mahkum

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

Çin hükümeti, Coronavirüs salgınıyla mücadele için 1.000 yataklı hastaneyi 10 günde tamamladı. Ancak Elazığ depreminin üzerinden üç haftadan fazla zaman geçmesine rağmen hala binlerce insan kış günü soğuk çadırlarda kalıyor.

Karşıyaka Mahallesi’nde çadırda kalan depremzedeler, kendilerine ‘sıcak çorbadan’ başka bir yardım yapılmadığını söylüyor. 24 Ocak’taki Elazığ depreminin ardından 143 milyon lira yardım toplanmıştı. Depremzedelere verilmeyen paraların nerede kullanıldığı merak konusu.

Elazığ depreminde 41 kişi hayatını kaybetti. Elazığ’da 93, Malatya’da 25 bina yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada yıkık, acil yıkılacak ağır hasarlı bina sayısını 3 bin 200 olarak açıkladı. Kurum’a göre kentteki binaların yüzde 25’i orta ve ağır hasarlıydı. Bu arada vatandaşların geçici barınması için yapılan konteyner kentlerin kurulumunun başladığı açıklandı. AFAD, 4 Şubat’ta depremzedeler için 4 ayrı noktada 2 bin 490 konteynerin kurulumu için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

143 MİLYON LİRA TOPLANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 8 Şubat’ta yaptığı açıklamada, depremin ardından toplanan yardım miktarını açıkladı. Buna göre 96 milyon lira AFAD’a, 47 milyon lira da Kızılay’a bağış yapılmıştı. Acun Ilıcalı’nın topladığı 73 milyon lira AFAD’a aktarıldı. Toplam 143 milyon lira toplanmıştı.

SADECE SICAK ÇORBA DAĞITILIYOR

Ancak aradan haftalar geçmesine rağmen Elazığ’da hala çadırlarda yaşamak zorunda kalan binlerce aile var. Karşıyaka Mahallesi’nde kurulan çadırlarda kalan Elazığlılar iktidara tepkili. Zira iddialara göre kendilerine ‘sıcak çorba’nın dışında yardım yapılmıyor. Kışın ortasında çadırda kaldıklarını anlatan depremzede aileler, toplanan yardım paralarının nereye gittiğini soruyor. Depremzede vatandaşlar ne valilikten, ne de belediyeden yardım alamadıklarını anlatıyor.

BİZİM ARAZİMİZE EV YAPIP BİZE SATACAKLAR

Depremzede vatandaşlar, yıkılan evlerinin yerine yenisinin yapılarak kendilerine satılacağını söylüyor. Depremzedelerden Gaffure Aşık’ın söyledikleri, sistemin çarpıklığını da gözler önüne seriyor; “Yeni evlerin yapılacağı yerler bizlerin tapulu malları. Tapumuzun üzerine üç -beş katlı binalar dikecek sonra benim malımın üzerinden beni borçlandırarak ev verecekler. Burada oturan insanların hepsi yoksul kesim, hepsi yazın çalışıp kışın yiyen insanlar.”

HANİ MİLYONLARCA LİRA, NEREDE O PARALAR?

“Gece 12’de gelip çorba dağıtıyorlar. Geceleri hangi çocuk uykudan kalkıp çorba içiyor? Sıcak bir yemek yok, sıcak bir ortam yok, herkes sabahlara kadar soğuktan donuyor. Buraya gelen battaniye ve erzaklar şehir dışından gelen kişilerin yardımları. Depremde o kadar para toplandı bu paralar nereye gitti?”


Erdoğan: Hesap vermeye zamanım yok!

Son 20 yılda Özel İletişim Vergisi adı altında toplanan paranın miktarı 66 milyar TL’den fazla! 2019 fiyatlarıyla 147 milyar lira. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda bu paraların nereye harcandığını sormuştu. AKP lideri Erdoğan, söz konusu soruya tepki göstermiş ve “Utanmadan soruyor ‘deprem paralarını nereye harcadınız’ diye! Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da Bay Kemal’e bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok.” demişti. Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekim 2011’de aynı soruya,  toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldığını söyleyerek cevap vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin