Diyanet, Amerika Diyanet Merkezi’nin açılış törenine 3 Milyon TL harcamış!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Amerika Diyanet Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyon için 3 Milyon TL harcadığı ortaya çıktı.

Açılışın programının ihalesini ise Çamlıca Camii ile Ahlat Köşkü’nü de inşa eden Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’un şirketinin aldığı anlaşıldı. 16 dönümlük alan üzerine inşa edilen ve üç bin kişilik cami bulunan Amerika Diyanet Merkezi için 100 Milyon Dolar harcandı.

Birgün’ün haberine göre, Diyanet Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü 16 Mart 2016 tarihinde Amerika Diyanet Merkezi’nin açılış etkinlikleri organizasyon için ihale yaptı. Organizasyon ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı ‘pazarlık usulü’ yönetimi kullanılarak yapıldı. İhaleye iki şirketin teklif vermesine karşın sadece ‘Müessese İletişim Yayıncılık Anonim Şirketi’nin teklifi geçerli sayıldı. Diyanet ile şirket arasında 23 Mart 2016’da 3 Milyon TL’lik sözleşme imzalandı. 15 gün olarak belirlenen organizasyon ihalesini kazanan şirkete günlük ortalama 200 bin TL ödendi.

Organizasyon ihalesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un sahibi olduğu Gürsoy Yatırım Holding’e bağlı Müessese İletişim Şirketi aldı.

İHALEYİ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI KAZANDI

Gürsoy Grup, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işlerini de yaptı. Ayrıca, Çamlıca Camii ile Cumhurbaşkanlığı’nın Ahlat Köşkü’nün inşaatını da üstlendi. Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Gürsoy Grup tarafından yapıldı.

AMERİKA DİYANET MERKEZİ 100 MİLYON DOLARA MAL OLDU

2016 yılında bir Amerika Diyanet Merkezi ile ilgili bir açıklama yapan eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Amerika Diyanet Merkezi’nin yaklaşık 100 milyon dolara mal olduğunu söyledi. Görmez, “Bu merkezin maddi değeri ölçülemez. Bedelinin yüzde 90’ı Diyanet Vakfı ve hayırseverlerin katkılarıyla karşılandı. Sadece yüzde 10’u Diyanet bütçesinden sağlandı.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin