Demokratik umudu bitirdiler

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

AKP’nin oyları düşüyor mevsimine girdik yine, erken seçim lafları dolaşıma girince birer ikişer anketler de paylaşılmaya başlandı. Kendilerinin muhalif olduğunu söyleyenler ‘iktidar ilk seçimde gidecek’ kandırmacasını tekrar dolaşıma soktu. Yine bildik bir seçim senaryosunun içine doğru ilerliyoruz.

30 Mart 2014 belediye seçimlerinden, son cumhurbaşkanlığı seçimine kadar son altı yılda yapılan bütün seçimler aynı heyecanla başladı ama muhalefet tarafından aynı hüsran sonuçlandırıldı.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Ekonomi çok kötü, dış dünyada Türkiye’nin itibarı sıfır, ülke çok kötü yönetiliyor AKP bu sefer sandığa gömülecek. Anketler yine AKP’nin oylarının büyük düşüş yaşadığından dem vuracak kimse tatile gitmesin herkes sandıklara koşsun bu kez kurtulamayacaklar, repliklerini sıklıkla duyacağız. Saray’a sunulan ama kimsenin bilmediği gizli ibareli dosyalardan sızan haberler AKP’nin oylarının hızla düştüğünü ve Saray’ın endişe içinde olduğunu hiç bıkmadan tekrar edecekler.

Geçmiş seçimlerde kötü gidişten gerçekten kaygı duyanlar olağanüstü gayret gösterip çalıştılar, sosyal medyada videolar çekip bir oy bir oydur diye yırtınıp durdular. Parti gözetmeksizin bu gidişten rahatsız olanlar sokaklara inip tek tek insanlarla konuştular.

Ama muhalefet partileri gözlerini kırpmadan toplumdaki duyarlı insanların bu gayretlerini, bütün çabalarını son gecede çöpe attı. Sandıkları AKP’nin insafına bırakıp çekip gittiler. Günler boyu hiçbir oyunuz boşa gitmeyecek vaatleri veren Oy ve Ötesi oluşumunun sitesi ulaşılmaz hale geldi, kimin ne saydığı, kimin ne kayıt ettiği belli olmadan muğlak ortamlarda ‘adamı sürekli kazandırdılar’.

Seçim gecesi uyku saatleri geçmesin diye uyumaya gidenler, ertesi sabah kalkıp yine aymazca, utanmazca hık mık ettiler. Seçimlerden birkaç gün sonra hiçbir utanma emaresi göstermeden hiçbir mahcubiyet yaşamadan yeniden sokaklarda dolandılar.

CHP ve muhalefet partileri, bu toplumun demokrasiye ve demokratik dirence inancını bilerek yok etti. Toplumsal taleplerin hukuk ve yasalar çerçevesinde zalim iktidarlara iletilebileceğine olan inancı tamamen bitirdiler. Sandıkla gelenlerin, sandıkla gönderilebileceğine olan inancını sıfırladılar.

Türkiye yıllardır çok kötü yönetiliyor, ekonomi yıllardır çok kötü durumda. Uzun zaman önce devletin çivisi çıktı, anayasa fiilen uygulamadan kaldırıldı. Bu kadar kötülük içerisinde politika üretmeyen, toplumun kendisine inanması için hiçbir farklı söylem geliştirmeyen, aktif siyaset üretmeyen, üretecekmiş gibi yaparak farklı yerlerde oluşacak tepkileri engelleyen muhalefet, ‘ilk seçimde gidecekler’ demeye devam ediyor.

Ringde rakibi tarafından köşeye sıkıştırılmış boksör gibi kılını kıpırdatmadan bekliyor, bekliyor ki rakibi yumruk atmaktan bitap düşsün, kolunu kaldıramaz olsun, yorgunluktan kendi kendine nakavt olsun.

O yorgunluktan bitap düşene kadar ülke batmanın eşiğine geldi. Hatta ülkeyi öyle sarıp sarmaladılar ki Recep T. Erdoğan’ın söylediği gibi AKP’nin kaderini Türkiye’nin kaderine kilitlediler.

Sorunun temelinde muhalefetin de tıpkı iktidar gibi demokrasiye ve hukuk devletine inanmaması yatıyor. CHP ve Kemalistler devlet sopasının ellerinde olmasını istiyor ama halkın taleplerine göre bir yönetimi istemiyor. Eğer bunu isteselerdi toplumsal taleplere uygun politikalar üretmek için azıcık kıllarını kıpırdatırlardı.

CHP ya da herhangi bir muhalefet partisinin daha çok adalet vaat ettiğini duymuyoruz. “Kimse başkasının suçuyla suçlanamaz, kimse yasalarda yazmayan suçlardan dolayı mahkum edilemez, hiç kimse aidiyetinden dolayı kınanamaz, suçlu ilan edilemez. Ya da hiç kimse inandıklarından dolayı kınanamaz, dışlanamaz, ötekileştirilemez,” demiyorlar ve dememekte de kararlı görünüyorlar. 

CHP’yi kendisinin niye 70 yıldır seçim kazanamadığının muhasebesini yaparken de hiç görmüyoruz. CHP ve onu destekleyen aydınlar eli sopalı Kemalist devlete özlem geliştirmekten başka bir şey dillendirmiyorlar.

Demokratik örgütlenme, toplumsal muhalefet, seçimle ceberut yönetimlerin değiştirilmesi gibi şeyler aslında CHP’nin ve Kemalist elitlerin de en az AKP kadar korktuğu şey. Bu yüzden demokratik kültürü AKP ile birlikte yok ediyorlar.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin