Değişiklik özel hastanelere yaradı, Kovid-19 ücreti almaya devam edecek!

Değişiklik özel hastanelere yaradı, Kovid-19 ücreti almaya devam edecek!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle pandemi hastanesi ilan edilen özel hastaneler yayınlanan bir genelgeyle ücret almaya devam edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın test ve hasta yatış sürecine ilişkin kamu ya da özel hiçbir sağlık kuruluşunun ücret talep edilmeyeceğine açıklamıştı. Ancak özel sağlık kuruluşlarının Kovid-19 tanısıyla yatan hastalardan ücret talep ettiğine yönelik şikâyetler üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu duruma engel olacağı beklenirken SGK,  Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı bir değişikle ücret alımının önünü açtı.

4 Nisan 2020 tarihli ve 31089 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin 2.4.4.H (Yoğun bakım tedavisi) numaralı maddesinin altıncı fıkrasında, ‘’Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı) tarafından temin edilen Botulismus Polivalan Antiserumu (Tip A, B ve E), Botulismus Polivalan Antiserumu (Tip A, B, C, D, E, F, G ), ATC kodu “B01AC, B01AD, R07AA” olan ilaçların parenteral formları ile immünsuprese veya immün yetmezliği olan hastalarda ATC kodu “J02AA, J02AC, J02AX, V03AB34 ” olan ilaçların parenteral formları, ayrıca faturalandırılabilecektir’’ değişikliği yapıldı.

SUT değişikliğinde yoğun bakım tedavisinde sadece pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tedavilerde pandemi bakım hizmeti ile pandemi olgularına yönelik tedavilerde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından temin edilen antiserumlar ile ilaçların parenteral formları için SGK’nın hastanelere ödeyeceği ücrette artış yapıldı.

DEĞİŞİKLİK ÖZEL HASTANELERE YARADI

SUT değişikliği sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm hastaneler için geçerli olan yoğun bakım tedavisinde, sadece pandemi süresince olası veya kesin Kovid-19 pozitif olgularına yönelik tedavilerde hastanelere ödeyeceği ücrette yaklaşık iki kat artış yapıldı.

Özel hastaneler, pandemi hastanesine dönüştürülmesine karşın herhangi bir değişiklik yapılmadığı için Kovid-19 olası/kesin tanılı hastaların yoğun bakım sürecinden önce ve sonra serviste yatış sürecinde yapılacak her türlü işlem/girişim/tetkik/tahlil için ilave ücret almaya devam edebilecekler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin