Davutoğlu’nun partisi için düğmeye basıldı, ofis tutuldu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve AKP yönetimine dönük eleştirileri karşılıksız kalan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibinin partileşme için düğmeye bastığı iddia edildi. Ankara’da ofis tutulurken il ziyaretleri ve istişareler yaz boyunca devam edecek. Parti programı ve tüzüğü için de çalışmalar başladı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, daha önce Konya, Ankara, Diyarbakır ve Elazığ’da çeşitli programlara katılıp konuşma yapan Ahmet Davutoğlu yaz boyunca istişarelerini sürdürecek. Davutoğlu’nun ağustos ve eylül aylarında Konya, Sakarya ve Manisa’da da bazı programlara katılması bekleniyor.

Ankara Beysukent’te ofis tutuldu

Eski Başbakan Davutoğlu’nun Ankara’da bir ofisi bulunuyordu. Ancak yeni oluşum ve partileşme tartışmaları üzerine daha büyük bir ofis tutulmasına karar verildi. Edinilen bilgiye göre Beysukent’te 4 katlı yeni bir yer tutuldu. Davutoğlu’nun çalışmalarını bu ofisten yürüteceği öğrenildi.

Yaz boyunca görüşmelerini sürdürecek Davutoğlu’nun parti tüzüğü ve programı içinde çalışmaları başlattığı öğrenildi. Bir tüzük ve program taslağının sonbahara hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

“Kabine değişikliği ile sorun çözülmez”

Davutoğlu ile hareket eden bir siyasetçi şu değerlendirmeyi yaptı: “Sistemde ve parti yönetiminde büyük yanlışlar ve anlayış farklarımız var. İstanbul seçimlerinde AK Parti yüzde 55 oy almış olsaydı da bu hareket ortaya çıkacaktı. Kabinede ya da MYK’da isim değişikliği ile sorunların çözülmesi mümkün değil. Kurulan sistem sorunlu. Bizimki ilkesel bir duruş.”

Parti kuruluşu için çalışmalar hızlandı ama kuruluş için bir tarih verilmiyor. “Bu iş olgunlaştı. Henüz bir kuruluş takvimimiz yok ama çok uzayacak gibi görünmüyor” diyen bir siyasetçi teşkilatlanma için hızlı adım atılması gerektiğine dikkat çekti. Seçime girme yeterliliğine sahip bir teşkilatlanma yapısı için 1-1.5 yıla ihtiyaç olduğunun söyleyen siyasetçi baskın bir erken seçim ihtimaline karşı hazır olunması gerektiğini belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin