ABD medyası: Erdoğan G20 zirvesinde Trump’ı tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump’ın salı günü Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı ‘Türkiye’ toplantısına ilişkin kritik detaylar gelmeye devam ediyor. Trump’ın CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) kapsamındaki yaptırımları yürürlüğe sokmadan önce bir anlaşma üzerinde çalışmak için senatörlerden zaman istediği ifade edildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesi sırasında Trump’ı ‘NATO ve İncirlik’ üzerinden tehdit ettiği ileri sürüldü.

sozcu.com.tr’nin aktardığı NBC News’ün haberine göre, Başkan Trump, kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda, Cumhuriyetçi senatörlerden Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin verilecek tepkiyle ilgili ‘esneklik’ talebinde bulundu.

Toplantıya katılan Cumhuriyetçi senatörlerin büyük kısmı, yaptırımların derhal yürürlüğe sokulmasını talep ediyor. North Dakota’dan Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer, 90 dakika süren toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Bir yönetici olarak meseleleri çözmek için biraz daha fazla alan istiyor” ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan senatörlere göre; Trump, yaptırımları uygulamak yerine, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile anlaşma yapmak için zaman tanınması yönünde kendilerini iknaya çalıştı. Teksas Senatörü Jonh Cornyn, “Sanıyorum ki Trump daha fazla esneklik istiyor” açıklaması yaptı.

“Aile içinde gerilim sürüyor”

Toplantıda Trump, Cumhuriyetçi senatörlere herhangi bir yaptırımın sağlayacağından daha çok Türkiye’yi dizginleyecek bir anlaşmaya varmak üzere Erdoğan ile ilişkisini kullanabileceğine inandığını söyledi.

Bir senatör, Trump’ın ‘ikna kabiliyetleri’ konusunda ‘kendisine çok güvendiğini’ belirterek, Kongre tarafından ‘sıkıştırılmış hissettiğini’ dile getirdi.

NBC News’e konuşan bir senatör, toplantının Başkan ile Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye nasıl karşılık verileceği konusunda bir mutabakat sağlanmadan sona erdiğini belirterek, “Aile içinde hâlâ gerilim var” dedi.

Söz konusu haberde, Erdoğan’ın Trump’ı G20 Zirvesi sırasında “Yaptırım kararı alınırsa misillemede bulunuruz” diye tehdit ettiği de öne sürüldü. Dört kaynağa dayandırılan iddiaya göre, Erdoğan’ın yaptırımlar karşısında atacağı adımlar arasında, Türkiye’yi NATO’dan çekme ve ABD’yi İncirlik Hava Üssü’nden çıkarma gibi alternatifler bulunuyordu.”

“F-35’leri satmak isterdim”

Konuya ilişkin Amerikan yayın kuruluşu CNN’de de bir haber yer aldı. CNN’e göre Trump, kendi yönetiminin almak durumunda kaldığı F-35 kararı dolayısıyla bir kez daha Barack Obama yönetimini suçladı ve “Halen Türkiye’ye F-35 uçaklarını satabiliyor olmayı isterdim” yorumunda bulundu.
Aynı bağlamda Trump, kendinden önceki yönetimin hatalarına dikkat çekerek, Türkiye’ye S-400’lerden dolayı yaptırım uygulamak istemediğini senatörlere ifade etti.

“Tansiyon yükseldi, tartışma çıktı”

Amerikan Washington Post gazetesi ise dün konuya ilişkin haberinde, Beyaz Saray’da 45 Cumhuriyetçi senatörün katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda tansiyonun yükseldiğini yazmıştı.

Toplantıda yer alan yetkililere dayandırılan habere göre, Başkan Trump sert yaptırımlar yerine Türkiye ile müzakere edilmesini destekledi. Trump’ın bu tutumu toplantıda gerilme yol açtı ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı James E. Risch ile Başkan tartışmaya başladı.

Toplantıda bulunan bazı senatörler, tartışmanın “ABD Erdoğan’ı nasıl cezalandırabilir?” sorusundan ziyade, “Erdoğan’la nasıl müzakere edebiliriz?” sorusuna odaklandığını ifade etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin