Çuvalı 95 TL’den 175 TL’ye çıkan unun ihracatı sınırlandırıldı

Ticaret Bakanlığı, fiyatlarında istikrar sağlanması için un ihracatına sınırlama getirdi. Karar 95 liraya satılan bir çuval ununu 175 liraya çıkmasının ardından geldi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Dahilde İşleme Rejimi dışında gerçekleşen un ihracatına sınırlama getirildiği bildirildi. Açıklamada, “Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir” ifadelerine yer verildi.

95 liralık bir çuval un 175 lira oldu: ‘Ya zam yapacağız ya da kepenk kapatacağız’

95 liraya satılan unun çuvalı 175 liraya çıktı. Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Polat, “Yufka fiyatlarına iki yıldır zam yapmadık ama artık dayanacak gücümüz kalmadı” dedi. Polat, bir ay içinde 50 kiloluk un çuvalının önce 150 daha sonra da 175 liraya çıktığını belirterek, ‘’Bir an önce önlem alınmalı. Aksi takdirde bizim de zam yapmamız kaçınılmaz olacak” dedi ve şunları söyledi: “Bu durumda zaten zor sattığımız ürünleri vatandaş alamaz. Satış olmadığı için çok sayıda yufkacı kepenk kapatmak zorunda kalacak. Un ile çalışan bütün işletmeler bu durumdan muzdarip. Biz yufka fiyatlarına iki yıldır zam yapmadık ama artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin