Yazdığı yazılardan dolayı 74 yaşındaki gazeteci Nazlı Ilıcak’a bir müebbet talebi daha!

Yazdığı yazılardan sonra ‘Hizmet Medya yapılanması’ iddiasıyla yargılandığı davada geçtiğimiz Şubat ayında müebbet hapis cezasına çarptırılan 74 yaşındaki gazeteci Nazlı Ilıcak için başka bir davadan tekrar aynı ceza istendi. Ilıcak’ın, ‘casusluk’ iddiasıyla  yargılandığı davada savcı bugün mütalaasını açıkladı. Ilıcak’ın gizli belgeleri yayımladığı iddia edildi ve  casusluk suçundan müebbet hapse çarptırılması talep edildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Nazlı Ilıcak, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Ilıcak’ın ‘Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Ilıcak, “Ben belge yayınlamadım. Sadece belge içeriğine dair açıklamada bulundum. Mütalaaya karşın savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum” dedi.

Ilıcak’ın mütalaaya karşın savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme heyeti duruşmayı erteledi.

Suçlama El-Kaide bağlantılı Tahşiyeciler Grubu

Nazlı Ilıcak’ın, Tahşiyeciler grubuna’ ilişkin belgenin kendisinde bulunmasına ve bu konuda yazdığı yazı iddiasıyla yargılanıyor. Söz konusu belgelerde devletin kurumları Tahşiyeciler Grubunu terör örgütü El-Kaide ile ilişkelendiriyor. Tahşiyeciler hakkında rapor veren MİT, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve Emniyet İstihbarat Dairesi örgütün El-Kaide ile yakın ilişkisini ortaya koymuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin