Çirkin pazarlık iddiası: Çin aşısına karşı Uygurlar!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Çin’le aşı konusunda yaşanan sıkıntının nedeninin ‘Uygurlar’ üzerinden yapılan pazarlık olduğu ileri sürülüyor. İddiaya göre Çin, 2017’de Erdoğan tarafından Çin ziyareti sırasında imzalanan ‘suçluların iadesi’ anlaşmasının yürürlüğe konmasını istiyor. Pekin hükümetinin bu sayede, Türkiye’de bulunan Uygurların iadesini hızlandırmayı planladığı bu nedenle aşıların gelişinin kasıtlı olarak geciktirildiği belirtiliyor. Söz konusu iddia muhalefet tarafından da yüksek sesle dillendiriliyor. CHP’li Faik Öztrak, Saray’a, “Müslüman Uygur Türklerini Çin’e geri gönderecek misiniz? Onlara bu kötülüğü yapacak mısınız?” diye soruyor.

Çin aşısının gelişi önceki gün bir kez daha ertelendi.  Gecikmeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından duyurdu. Koca, önceki akşam yaptığı paylaşımda, “Pekin’deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ancak çok farklı iddialar gündemde. İddiaya göre Çin ve AKP hükümeti arasında Uygurlar üzerinden bir pazarlık sürdürülüyor. Çin’in, AKP rejimine Türkiye’deki bazı Uygurların listesini verdiğini ve bu isimlerin iadesini istediği ileri sürülüyor.

ANLAŞMA ERDOĞAN TARAFINDAN İMZALANDI

Çin’de Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı ‘Suçluların İadesi Anlaşması’nı önceki gün oylayarak kabul ettiğini duyurdu. Pekin yönetimi bu anlaşma çerçevesinde özellikle Türkiye’ye sığınmış ve ‘terör suçu’ işlediğini ileri sürdüğü Müslüman Uygurların sınır dışı edilmesi sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Söz konusu anlaşma 2017’de Erdoğan tarafından imzalanmıştı.

TÜRKİYE’DEKİ UYGURLAR ENDİŞELİ

Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, sınır dışı etme anlaşmasının Çin’den kaçmış ve henüz Türk vatandaşlığı almamış Uygurlar arasında endişeye neden olduğunu anlatıyor. Pekin yönetiminin Ankara üzerinde anlaşmanın kabul edilmesi için ekonomik bir baskı oluşturduğunu ileri süren Raşit, “Türk hükümetine bu anlaşmanın bir zulüm aracı olarak kullanılmasını önleme çağrısında bulunuyoruz.” diyor.

TÜRKKAN: UYGURLAR PAZARLIK MALZEMESİ OLDU

İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, söz konusu iddiayı yüksek sesle dillendiren siyasetçilerden. Türkkan, “Çin, Türkiye’deki bazı Uygurların iadesini istiyor. Uygur Türklerinin iadesi ile ilgili anlaşma nedeniyle gecikti. Aşıları almak için Türkiye’deki bazı Uygur Türklerini Çin’e iade edecekler” diyor.

ÖZTRAK: SARAY NEDEN SESSİZ?

Çirkin pazarlık iddiası dün CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın da gündemindeydi. Avrupa basınının Türkiye’nin, Çin ile Uygur Türklerinin iadesine dair bir anlaşma imzaladığı haberleriyle çalkalandığına dikkati çeken Öztrak, “Ama Saray’dan ve bekçisinden çıt çıkmıyor. 13 Mayıs 2017’de Çin ile suçluların iadesi anlaşması imzalamışlar. Bu anlaşmayı 24 Nisan 2019’da TBMM’ye göndermişler. Meclis Başkanı bekletmeden, 26 Nisan 2019’da anlaşmayı kanun tasarısı olarak ilgili komisyona sevk etmiş. Çin Meclisi anlaşmayı onaylamış. Bu anlaşmayı Genel Kurula getirecek misiniz? Müslüman Uygur Türklerini Çin’e geri gönderecek misiniz? Onlara bu kötülüğü yapacak mısınız? Ne sarayın ne de bekçisinin bu konuda sessiz kalma hakkı vardır. Milletimize bunu açıklamak zorundadırlar.” diyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin