Cem Uzan’dan Erdoğan’a video mesaj: Herşeyimiz yok pahasına satıldı, mağduriyetimizi giderin

Fransa’da yaşayan eski siyasetçi ve işadamı Cem Uzan, Berke Barajı’na el konulmasının 16’ncı yılı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a videolu mesaj gönderdi. Berke Barajı’nın Türkiye’nin en büyük özel sektör barajı olduğunu söyleyen Uzan,sesi titreyerek 16 yıldır uğradığı mağduriyeti anlattı.

Cem uzan görüntülü mesajında şunları söyledi:

“Merhaba Türkiyem. Bugün Berke Barajı’na el konulmasının 16. Seneyi devriyesi. Berke Barajı Türkiye’nin en büyük özel sektör barajıdır. 7 senede 1.2 milyar dolar harcanarak yapılmıştır. Tamamı kredi kullanılmadan, milli, alınteriyle kazanılmış sermaye ile yapılmıştır. Türkiye’ye olan inancın bir simgesidir. Bu dev eseri vatanımıza kazandırdığımız için ben ve ailem ilelebet gurur duyacaktır.

Bugün 16 yıl sonra ailemin mağduriyeti halen devam etmektedir. Kimse ailemize sahip çıkmamıştır. 85 yaşındaki babam ve 80 yaşındaki ev kadını anam kırmızı bültenle aranmaktadır. Ben ve ailem Türkiye’de 40 bin kişiye iş verdik. Bugün herşeyimiz yok pahasına satılmıştır. Konuya vakıf olan herkes ne denli acımasız ve haksız bir komploya mağdur kaldığımızı bilmektedir.

Muhterem Cumhurbaşkanım ve saygı değer devlet büyüklerim, sizlerden istirhamım hakkaniyet ile bu mağduriyetin giderilmesidir. Bu haksızlığın giderilmesini ve mağdur edilen her bireyin haklarına kavuşmasını yüce Allah’tan niyaz ederim. Hasret dolu sevgi ve saygılarımla.”

2007’DE ‘ALLAHSIZ, KALLEŞ ADAM’ DİYE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cem Uzan, ÇEAŞ ve KEPEZ Elektrik Şirketi’ne el konulduğunda tepkisini sert şekilde dile getirmiş ve dönemin Başbakanı Erdoğan’a ‘kalleş adam’ diye seslenmişti. ‘Kalleş adam sen yoldan çıkmışsın. Allahsız adam” ifadelerini kullanmıştı. Uzan, Genç Parti ismiyle kurduğu siyasi parti ile yüzde 7’den fazla oy almıştı.

Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çocuklarının dondurulan mal varlıkları ile ilgili Türkiye’ye karşı açtığı davayı kazanmıştı. Strasburg’taki mahkeme, Türkiye’nin Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp ettiği hükmüne varmıştı.

UZAN YASASI İLE EL KONULMUŞTU

2002 ile 2003 yıllarında çıkan ve “Uzan yasası” olarak bilinen kanunlarla Uzan ailesine üye tüm bireylerin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu. Buna 18 yaşından küçük ve hatta yasa çıktığı sırada hiç doğmamış çocuklar da dahil edildi.

Uzan, Türkiye’ye karşı açtığı büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2,1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri alma davasını geçtiğimiz Aralık ayında kazandıktan sonra açıklamalarda bulunan Avukat Matthias Pujos, “Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor.” şeklinde konuşmuştu.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin