Hollanda ile yeni kriz: Eindhoven Meclisi Grup Başkanı siyasetçi Antalya’da tutuklandı

Hollanda Türkiye arasında yeni bir kriz ortaya çıktı. Eindhoven belediye meclisindeki Sosyalist Parti grup başkanı Antalya tatilinde tutuklandı.

Türkiye asıllı , Hollandalı siyasetçi Eindhoven belediye meclisindeki Sosyalist Parti grup başkanı Murat Memiş Türkiye’ye Antalya’ya tatile gitti. Ülkeye girişine izin verilen Memiş daha sonra hakkında açılan bir soruşturma sebebiyle gözaltına alındı. Terör örgütünü övmek suçlamasıyla karşı karşıya kalan Hollandalı siyasetçi 4 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Ancak yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Murat Memiş’in Türkiye’den ayrılmasına Hollanda’daki işinin başına dönememesi iki ülke arasında yeni bir kriz çıkardı. Hollandalı siyasetçiler Türkiye’ye tepki gösterdi.

PARTİSİ VE HOLLANDALI SİYASİLER KIZGIN

Hollanda basınında yer alan haberlere göre Murat Memiş’e PKK ile irtibatları öne sürülerek böyle bir soruşturma ve tutuklama kararı verildi. Bir mantar çiftliği sahibi  ve girişimci olduğu belirtilen Memiş, 30 Mayıs’ta Antalya’da bir restaurantta gözaltına alınarak tutuklandı. SP’nin başkan yardımcısı Jannie Visscher tutuklama kararını korkunç olarak değerlendirdi. Visscher, Murat Memiş’in yaşadıklarını ‘yanlış bir film’ olarak tepki gösterdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin