Çocuklarına açık görüşte çikolata verebilmek için bir yıl hukuk mücadelesi verdi

15 Temmuz sonrası mesleğinden ihraç edilen ve tutuklanan Cumhuriyet Savcısı Sedat Ünal, cezaevinde kendisini ziyarete gelecek çocuklarına vereceği bir paket çikolatanın hikayesini anlattı.

“Çikolata deyip geçmeyin.” diyen Ünal, “Çocuklarıma verebilmek için tam 1 yıl beklediğimi, cezaevi idaresinin izniyle değil infaz hakimi kararı ile görüşe götürebildiğimi, savcılığın bu karara dahi itiraz ettiğini bilin istedim.” ifadesini kullandı.

İNFAZ HAKİMLİĞİNE BAŞVURDU

Ünal ziyaretine gelecek çocuklarına görüş esnasında ikram etmek için kantinde almak istediği çikolata cezaevi idaresi tarafından engellendi. Bunun üzerine Ünal, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına itirazda bulundu. Fakat burası da cezaevi yönetiminin kararının doğru olduğuna karar verdi. Bunun üzerine infaz hakimliğine başvuran Ünal, bir yıl sonra çocuklarına açık görüş sırasında kantinde aldığı çikolatayı ikram edebilmiş. Fakat savcılık bu karara da itiraz etmiş.

Silivri’de tutuklu bulunan Ünal, açık görüşlerde ziyaretine gelen çocuklarına cezaevi kantininden aldığı çikolata ve bisküvilerden alabilmek için dava açmak zorunda kaldı. Silivri Ceza İnfaz Müdürlüğü’nün insani bir ihtiyacı ortadan kaldırdığını gösteren yasak Silivri 2. İnfaz Hakimliği’nde açılan davayla ortaya çıktı.

TRAJİKOMİK BİR TÜRKİYE YASAĞI VE MAHKEME KARARI

Sedat Ünal’ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan mahkeme kararında cezaevi yönetiminin yasak kararını ortadan kaldırıldığı görülüyor. Mahkeme, 21 Temmuz 2017’de aldığı kararla, tutuklu kişinin yakınlarına ve çocuklarına kantinden aldığı hediyeleri vermesinde hiçbir kanuni engel olmadığı trajikomik bir şekilde mahkeme kararına dönüştürülmüş. Ancak savcılık buna da itiraz etmiş.

İşte o mahkeme kaydı;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin