Çavuşoğlu ve Lavrov, Suriye’yi görüştü: Gece yarısından önce belki iyi haber alırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Suriye’deki ateşkesin sağlanması konusundaki gelişmelerin ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Putin ve Erdoğan’dan Suriye görüşmesi Türk Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre Çavuşoğlu ve Lavrov, telefon görüşmelerinde Suriye’de ateşkes sağlanması konusundaki görüşmelerin son durumu başta olmak üzere Suriye’deki güncel gelişmeler değerlendirdi. Çavuşoğlu’nun mevkidaşı Lavrov’a Türkiye’nin Kurban Bayramı öncesinde Suriye’de ateşkes sağlanmasını temenni ettiğini ilettiği belirtilirken, görüşmede ayrıca Türkiye ve Rusya arasındaki normalleşme süreci çerçevesinde taraflar arasındaki görüşme takviminin ele alındığı kaydedildi. Dün akşam da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Suriye konusu ele alınmıştı.

‘GECE YARISINDAN ÖNCE BELKİ İYİ HABER ALIRIZ’

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, bayramdan önce ateşkesin başlamasının amaçlandığını belirterek, “Bu gece yarısından önce belki iyi haberler alırız” dedi. Çavuşoğlu, “Suriye’deki genel dönüşümle olarak takvimsel süreç belli mi, en uzun ya da en kısa vade olarak, neler konuşuluyor” sorusuna, “Ateşkesin sağlanması ve bunun kalıcı olmasına bağlı. Ondan sonra Cenevre’de başlarsa dördüncü tur, gerçekten o müzakerelerin seyrine bağlı” karşılığını verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin