Kılıçdaroğlu uyardı: Tam bir cadı avı başlatıldı! Türkiye çadır devleti gibi yönetilemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz sürecini ve OHAL kapsamında yaşanan hukuksuzlukları değerlendirerek, demokrasi ve evrensel hukuktan ayrılmaması konusunda hükümeti uyardı. CHP Parti Meclisi’nin toplantısına başkanlık eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de tam bir cadı avı başlatıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, hukuksuzlukları tek tek sıraladı. Cadı avının medya, akademisyenler ve öğretmenler olmak üzere üç ayakta yürütüldüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, “Cadı avının birinci ayağı medya. 113 gazeteci tutuklandı. 2308 gazeteci işşsiz. TV’ler, gazeteler kapatıldı. Açık ve net söylüyoruz biz hiçbir gazetecinin hapse atılmasını gözaltına alınmasını istemiyoruz. Bunu uygar dünyaya anlatamazsınız.” dedi.

DİLEK DÜNDAR’I REHİN TUTMAK HANGİ HUKUK DEVLETİNDE VAR?

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarı ve eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulması ve yurtdışına çıkışına engel olunması ile ilgili yaptığı açıklamada “Dilek Dündar’ı rehin tutmak hangi hukuk devletinde var?” diye sordu. Bir süre önce hakkında ‘FETÖ’ dosyası hazırlandığı ortaya çıkan “Sözcü gazetesi ve yazarları hakkında fezlekeler düzenlendiğini” söyledi. “Sözcü yazarlarının ömrünün çoğu F tipi örgütlenmeyle mücadeleyle geçmiş” diyen Kılıçdaroğlu, “Bunu uygar dünyaya anlatamazsınız” ifadesini kullandı.

OĞLUNU ARIYORSUN, TEKERLEKLİ SANDALYEDEKİ ANNESİNİ REHİN ALIYORSUN!

Hz. Muhammed’in (sav) ‘Veda Hutbesi’ni hatırlatarak ”Herkes işlediği suçtan sorumludur. Bir kişinin işlediği suç ailesine mal edilemez” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, ”Oğlunu arıyorsun, tekerlekli sandalyedeki annesini rehin alıyorsun. Buna da hukuk devleti, adalet deniyor. Böyle bir anlayış olamaz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

PARLAMENTODA DEMOKRASİYİ SAVUNACAK BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR

“15 Temmuz’da yaşadığımız olay, demokrasisi zayıf düşmüş bir bünyeye F tipi bir virüsün girmesidir. Bunu kimsenin uyutmaması gerekir. ‘Darbe girişiminden sonra dediler ki, bu süreci tek başımıza yürüteceğiz, mücadele edeceğiz. Sayın Binali Yıldırım, OHAL’in görüşüldüğü gün beni aradı, destek istedi. Kendisine aynen şunu söyledim: Sizi anlıyorum ama bu parlamentoda demokrasiyi savunacak bir partiye ihtiyaç var o da CHP’dir dedim. OHAL’a karşı çıktık. 4 siyasi parti darbeye karşıydı. Hükümet bildiriyi BM’ye gönderdi. Madem böyle bir ortam var, o zaman 4 siyasi parti her türlü düzenlemeyi yapabilirdi. Hayır dediler, biz bunu yapmayacağız.

TEK BAŞINA DAVRANMANIN SONUÇLARI AĞIRDIR

”Tek başına davranmanın, sonuçları ağırdır. Örnek olarak Suriye politikası. 3,5 milyon Suriyeli bizim topraklarımızda. Sözde 12 saatte gideceklerdi Şam’a, Süleyman Şah türbesini kaçırmak zorunda kaldılar. En iyi ben bilirim, en iyi düşünceler bende derseniz, Türkiye’yi bu tür felaketlerde karşı karşıya getirirsiniz.

”Rusya konusunda yanlış yapıldı. Uçağı ben düşürdüm yarışına girdiler. Özür üstüne özür. Devlet bu tür kırılmalara alışkın değildir. Söylediğinizin 180 derece tersini söyleyemezsiniz. Terörü biz önleyeceğiz dediler. Siz anlamasınız dediler. Bugün Türkiye tam bir terör batağının ortasındadır.

 

GAZZE’DE ABLUKAYI KALDIRACAĞIZ DEDİLER, TÜRKİYE’NİN İTİBARI 20 MİLYON DOLARA SATTILAR

”Mavi Marmara biz yapacağız, Gazze’ye ablukayı biz kaldıracağız dediler. Yapmayın demek bile suçtu o dönemde. Aradan geçti süre, abluka kalkmadı, İsrail özür dilemedi, tazminat yerine vakfa yardım. Gazze’ye yardım eskisi gibi. Türkiye’nin itibarı 20 milyon dolara satıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar ağır bir yenilgi olmamıştır.

”15 Temmuz, parlamento burada, darbeye karşı çıktı. Yapmayın dedik. TBMM’de parlamentonunun iradesine saygı gösterilmesine, parlamentonun aktif rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çektim. Şikayetler geliyor. Devlet, kinle öfkeyle yürütülmez. Devlet akılla yönetilir, sağduyu, liyakatla yönetilir. Tam bir cadı avı başlatılmıştır. Birden fazla alanda cadı avı başlatılmıştır. Her seferinde bir suçlu kim suçlu? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bakanı kim? Hem şikayet edeceksin, hem uygulayacaksın. Bir şey yapıyorsanız sorumluluğu üstleneceksiniz. Vicdan sahibi olan görevden ayrılır. Türkiye yönetimde bu olgunluğu yakalamış değil.

BiZ HiÇBiR GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASINI, TUTUKLANMASINI İSTEMEYİZ

Cadı avının birinci ayağı medya. 113 gazeteci tutuklandı. 2308 gazeteci işşsiz. TV’ler, gazeteler kapatıldı. Açık ve net söylüyoruz biz hiçbir gazetecinin hapse atılmasını gözaltına alınmasını istemiyoruz. Bunu uygar dünyaya anlatamazsınız.  Sadece Yeniçağ değil, Sözcü gazetesi için de fezlekeler düzenleniyor… Sözcü yazarlarının ömrünün çoğu F tipi örgütlenmeyle mücadeleyle geçmiş… FETÖ karşıtı bazı gazeteci ve yazarların gözaltına alınması kabul edilemez.  Bir darbe fırsatçılığıyla ‘acaba bunları da nasıl sustururuz’ arayışına giriyorlar. Hem diyeceksiniz ‘demokrasiyi savunuyoruz’ hem diyeceksiniz ‘medya özgürlüğünü savunuyoruz’ ama köşeyi döndükten sonra gazeteleri kapatıp, gazetecileri gözaltına alıp hapse atacaksınız. Biz hiçbir gazetecinin gözaltına alınmasını, tutuklanmasını istemeyiz. Biz kendi ülkemizde huzur ve barış içinde yaşamak istiyoruz.

AKADEMİSYENLER HAPİSTE, TEK TİP ÜNİVERSİTE NAZİ KAFASIDIR

”İkinci ayağı bilimadamları, akademisyenler. Siz kalkıyorsunuz üniversite hocalarını bildiriye imza atmışlar diye hapse atıyorsunuz. Bildiriye 15 Temmuz öncesi imza atmışlar. 15 Temmuz’dan sonra darbe ile hiç ilgisi olmayan olayda hapse atıyorsunuz, üniversite ile ilişkisini kesiyorsunuz. Bunun ahlaki, hukuki yönü nedir? Aslı Erdoğan, yazdığı eserler onlarca dile çevrilmiş bir biliminsanı, niye hapse atarsınız? Kaçacak yeri yok, ülkesinde yaşıyor. Siz böyle devam ederseniz, Türkiye’nin aydınlığa çıkma şansı yoktur. Bunu dillendirmek de bizim namus borcumuz. Tek tip üniversite Nazi kafasıdır.

TÜRKİYE BİR ÇADIR DEVLETİ GİBİ YÖNETİLEMEZ

”Cadı avının üçüncü ayağı öğretmenler. İlk işaret Diyarbakır’dan verildi. 11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasıyla karşı karşıya kaldık. Neymiş bunlar terör örgütleriyle ilişkiliymiş. Bu kadar öğretmen terör örgütleriyle ilişkisi varsa siz 14 yıldır neredeydiniz? Bunları siz atamadınız mı? Tek nedeni var, bu öğretmenler sendikalı. Sendikalı olmak ne zamandır bir suç oldu? Sendika kuracaksın, beni destekleyeceksin.

”Türkiye bir çadır devleti gibi yönetilemez. Türkiye’nin kültürü, ahlakı, inancı, siyasi yapısı buna uygun değildir. Türkiye ama çadır devleti gibi yönetiliyor.

VEDA HUTBESİNDE SUÇLARIN ŞAHSİLİĞİ İLKESİ VAR

Suçların şahsiliği diye bir kavram var. Kolektif suç yarattılar. Veda Hutbesi’nde sevgili Peygamberimiz, ‘Herkes işlediği suçtan sorumludur. Bir kişinin işlediği suç ailesine mal edilemez’ diyor. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de yazar. Birisi bir suç mu işledi, bütün ailesi, akrabaları hep beraber aynı suçtan mahkum olacak; algısını yerleştirmeye çalışıyorlar. Suç işledi baba, sanık. Memuriyetten atıyorsunuz. Eşi memursa onu da atıyorsunuz. Bir devlet kendi vatandaşını açlığa mahkum eder mi? O zaman hapishaneleri kaldırın. Madem açlığa mahkum edeceksiniz hiç ekmek de vermeyin onlara. Sizin anlayışınız bunu öngörüyor. Sosyal devlet suçlu olsun olmasın her vatandaşının hakkını koruyan devlettir. Şimdi siz masum insanları cezalandırıyorsunuz. Bu cadı avı nereye kadar gidecek? Yetki aldım Meclis’ten, diyor. İstediğimi yaparım, diyor. OHAL’in de kendi hukuku vardır, kendi kuralları vardır. Ama o kararların hiçbiri dikkate alınmıyor. Oğlunu arıyorsun, tekerlekli sandalyedeki annesini rehin alıyorsun. Buna da hukuk devleti, adalet deniyor. Böyle bir anlayış olamaz

DEVLET ŞİRKET BATIRMAZ, İŞ DÜNYASI DİKEN ÜSTÜNDE

‘Cadı avı iş dünyasında da var. 500’ün üzerinde şirkete kayyum atandı. Sonra değiştirdiler, TMSF’ye devrettiler. Devlet şirketleri yaşatır, batırmaz. Bütün iş dünyası diken üstünde.

BİR ÇOCUK YATAĞINDAN FIRLAYIP BABAM VATAN HAİNİ DEĞİL DİYE ANNESİNE SARILIYORSA BU DÜZENE LANET OLSUN

Biz kendi ülkemizde huzur içinde, barış içinde yaşamak istiyoruz. Hukukun üstünlüğü, adil yargılama dediğimiz bir kavram vardır. İnsanlar bu çerçevede yargılanır. Sakarya’da bir çocuk gece, yatağından fırlayıp benim babam vatan haini değil diye annesine sarılıyorsa, bu düzene lanet olsun demek lazım. At izi, it izine karıştı demek sorumluluktan kurtulmak anlamına gelmez.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin