CANLI BLOG | Ukrayna’nın işgalinin 14. günü: Rusya ateşkesi uzattı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 14. güne girildi. Rusya, Ukrayna’da başkent Kiev dahil 5 kentinden sivillerin tahliyesi için çarşamba günü Moskova saati ile 10.00’dan itibaren tekrar geçici ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

Sivillerin ve yabancı uyruklu vatandaşların güvenliğinin sağlanması önemine işaret edilen açıklamada, “Rusya, 9 Mart’ta Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve insani koridorları oluşturmaya hazır” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna’nın Kiev, Çernigiv, Sumi, Harkiv ve Mariupol kentlerinde, tahliyeler için insani yardım koridorlarının oluşturulacağı belirtilen açıklamada, Ukrayna tarafına söz konusu koridorların çalışma saatinin belirlenmesi konusunda Moskova saatiyle gece 03.00’e kadar mutabakata varılması teklifinde bulunuldu.

FİTCH, RUSYA’NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın kredi notunu “B”den “C”ye düşürdü.

Söz konusu kredi notunun “ülke temerrüdünün yakın olduğu” görüşünü yansıttığı belirtilen açıklamada, yaşanan gelişmelerin Rusya’nın kamu borcunu ödemeye istekliliğini daha da zayıflattığı ifade edildi. Açıklamada, yaptırımların daha da artırılmasının ve enerji ticaretini sınırlayabilecek önerilerin, Rusya’nın borç yükümlülüklerini ödememesini içeren politika yanıtı olasılığını artırdığı kaydedildi.

Fitch Ratings, 2 Mart’ta da Rusya’nın kredi notunu “BBB”den “B”ye düşürmüş ve Rusya’nın kredi notunun negatif izlemeye alındığını bildirmişti.

ZELENSKİY BİDEN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasaklayan ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların 13’üncü gününde ABD, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasakladığını duyurmuştu. ABD’nin kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür ederek, “Putin’in savaş makinesinin kalbine saldıran ve ABD pazarından petrol, gaz ve kömürü yasaklayan ABD’ye ve Joe Biden’ın kişisel liderliğine müteşekkiriz. Diğer ülkeleri ve liderleri takip etmeye teşvik edin” dedi.

NATO SAVUNMA BAKANLARI 16 MART’TA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI DÜZENLEYECEK

NATO tarafından yapılan açıklamada, NATO ülkeleri Savunma Bakanları’nın Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmeler ışığında 16 Mart tarihinde video konferans yoluyla olağanüstü bir toplantı düzenleyecekleri duyuruldu.

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği işgalin ardından NATO Savunma Bakanları harekete geçti. NATO tarafından yapılan açıklamada, NATO ülkeleri Savunma Bakanları’nın 16 Mart tarihinde Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan son gelişmelere yönelik video konferans yöntemiyle olağanüstü toplantı düzenleyeceği ifade edildi.

ABD’DEN POLONYA İÇİN PATRİOT KARARI

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal operasyonuna karşı harekete geçen ABD, Polonya’ya 2 adet Patriot hava savunma sistemi füze bataryası göndereceğini duyurdu.

Rusya-Ukrayna savaşında 14’üncü güne girilirken, ABD’den, müttefiklerine yönelik herhangi bir tehdide karşı Polonya’ya Patriot füzeleri gönderme kararı geldi. ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) Sözcüsü Yüzbaşı Adam Miller yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında ABD ve NATO müttefiklerine yönelik herhangi bir tehdide karşı koymak adına Polonya’ya 2 adet Patriot hava savunma sistemi füze bataryası göndereceğini ifade etti.

POLONYA: UKRAYNA’YA MİG-29 TEDARİK ETMEYE HAZIRIZ

Polonya Devlet Başkanı Danışmanı Jakub Kumoch, Varşova’nın Ukrayna’ya MiG-29 savaş uçakları tedarik etmeye hazır olduğunu ancak bu sürecin yalnızca NATO kararları çerçevesinde yürütüleceğini belirtti.

Sputnik’in haberine göre TVP Info’ya konuşan Kumoch, “ABD, bu uçakların Amerikan üslerinden Ukrayna’ya geçmesini istemiyor” ifadelerini kullandı. Kumoch, “Polonya harekete geçmeye hazır, ancak sadece ittifak çerçevesinde, NATO çerçevesinde” diye konuştu.

PENTAGON REDDETMİŞTİ

Ukrayna’nın savaş uçağı isteğiyle gündeme gelen Rus yapımı MIG-29 savaş uçakları konusu Polonya ve ABD’yi karşı karşıya getirmişti. Varşova’nın uçakları Almanya’daki ABD üssüne verme teklifi, Beyaz Saray tarafından kabul görmedi. Pentagon’dan yapılan açıklamada da, teklif ‘uygulanabilir’ olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Sözcü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, “Jetlerin, Almanya’daki ABD-NATO üssünden, Rusya ile mücadele alanı olan Ukrayna hava sahasına doğru havalanması, NATO ittifakı için ciddi güvenlik endişeleri oluşturuyor” denildi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin