Bakan Mehmet Nuri Ersoy: 2022’de 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarına göre Türkiye, 2022 için konulan 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefinde revizyona gitmedi. Fox TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı’na konuk olan Ersoy, 2022’de 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

Mehmet Nuri Ersoy, “Krizlere karşı bağışıklık elde etmeniz gerekiyor. Bunun da en önemli aşısı, pazar çeşitliliğidir. Bütün sektörlerde ne kadar fazla pazar çeşitliliği elde ederseniz, krizlere de o kadar bağışıklık kazanmış hale gelirsiniz.” dedi.

Son bir haftadır İstanbul’a günlük ortalama 40 bin turist girişi olduğuna işaret eden Ersoy, salgın öncesi rakamları yakaladıklarını anlattı. Salgının öncesinde İstanbul’un 15 milyon turist ağırladığını anlatan Ersoy, “Bu seneki hedefimiz de pandemi öncesi rakamları yakalamak. Bununla ilgili son 2 yıldır TGA ile çok yoğun bir tanıtım kampanyası yapıyoruz. Zaten sonuçlarını da almaya başladık.” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI TURİZMİ HİÇ ETKİLEMEYECEK!

Türkiye için turizm geliri çok şey demek. Zira artan döviz ihtiyacını karşılamak için en önemli kaynak olarak görülüyordu. Pandemi öncesindeki 2019 sezonunda Türkiye ‘bacasız sanayi’ olarak tanımlanan turizmden yaklaşık 35 milyar dolar gelir elde etmişti. Ancak pandemi bütün hesapları alt üst etti. Turizm geliri 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 65,1 azalarak 12 milyar 59 milyon dolar oldu.

2021’de pandeminin kısmen kontrol altına alınmasıyla turizm geliri de artarak 24,5 milyar dolara çıktı. Türkiye, 2022’den artık daha umutluydu. Yaklaşık iki ay önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “2022 için minimum 35 milyar dolarlık gelir hedefi koyduk.” diye konuştu. Ancak bu kez de Rusya-Ukrayna savaşı patlak verdi.

GEÇTİĞİMİZ YIL İKİ ÜLKEDEN 7 MİLYON TURİST GELDİ

Bakan Ersoy’un açıklamalarına bakılırsa hükümet, Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın turizm sektörünü olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyor olmalı.

Türkiye geçtiğimiz yıl 29,4 milyon turist ağırladı. Bunların 4 milyon 700 bini Rusya’dan, 3 milyon 100 bini Almanya’dan, 2 milyonu Ukrayna’dan, 1 milyon 400 bini Bulgaristan’dan ve 1 milyon 100 bini İran’dan geldi. Rusya ve Ukrayna’dan gelenler ise toplam turistlerin içerisinde yüzde 27,3’lük bir paya sahip. Bu Türkiye’ye gelen turistlerin 4 kişiden birinin Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini gösteriyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin