Camide bomba eğitimi alan 30 Taliban üyesi patlamada öldü

Afganistan’da bir camide bomba eğitimi sırasında yaşanan patlamada 30 Taliban üyesi öldü.

Cumartesi günü yaşanan olayda Taliban üyeleri, Belh ilçesindeki Dowlatabad semtinde el yapımı patlayıcı (EYP) üretimi konusunda eğitim alıyordu. Qultaq köyünde yer alan camideki eğitim sırasında mayın yapımı uzmanı 6 yabancı uyruklu kişi de bulunuyordu.

Afgan Ordusu’nun 209. Shaheen Kolordusu’ndan bir temsilci, patlamada ölen 30 kişiden 24’ünün Afgan kökenli olduğunu açıkladı. Independent Türkçe’nin haberine göre, patlayıcı uzmanı olduğu söylenen 6 kişininse ağır hasar gören cesetlerinden kimlik tespiti yapılamadı.

Afganistan’da hükümet ve Taliban arasında Eylül 2020’den beri süren ateşkes görüşmelerinde henüz bir sonuca varılamadı. Görüşmelere rağmen örgütün hükümet güçleri ve yabancı askerleri hedef alan bombalı saldırıları sürüyor.

ABD’de Joe Biden yönetimi de Şubat 2020’de yapılan anlaşmaya rağmen Taliban’ı şiddet eylemlerini durdurmamakla suçluyor.

Taliban ise ABD’nin ülkeden askerlerini tamamen çekmemesi durumunda bombalı saldırılara devam edeceğini söylüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise pazartesi günkü açıklamasında birliğin ülkeden askerlerini “yalnızca doğru zaman geldiğinde” çekeceğini söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin