Cadı avında son nokta: Türkiye, 50 Nijeryalı öğrenciyi sınır dışı etti

Nijerya'dan Türkiye'ye okumak için gelen 50 üniversite öğrencisi önce gözaltına alındı, sonra sınırdışı edildi. İki öğrenci ise darbe sonrası soruşturmalarda tutuklandı.

15 Temmuz soruşturmaları kapsamında her kesime yönelen cadı avı ve zulme bir yenisi daha eklendi. Türkiye’de okuyan ve okullarına gitmek üzere Türkiye’ye gelen 50 Nijeryalı öğrenci, önce gözaltını alındı, sonra da sınırdışı edildi. Nijerya hükümeti, ülkedeki Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğunu ileri sürülen okulları kapatmadığı gerekçesiyle Türkiye’nin toplam 52 Nijeryalı öğrenciyi tutuklamak veya gözaltına almak suretiyle kendilerine misillemede bulunduğunu açıkladı. Geçen Cuma günü de 50 Nijeryalı üniversite öğrencisinin Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edildiğini bildirildi. Nigeria Today gazetesinde yer alan habere göre, darbeden sonra kapatılan 17 üniversiteden biri olan Fatih Üniversitesi’nde okuyan 2 Nijeryalı öğrenci 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne kondu. En son 50 öğrencinin gözaltı vı sınırdışı edilmesi bardağı taşıran damla oldu. Nijerya, Türkiye’nin Nijerya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak açıklama istedi.

Nijerya'daki başarılı Türk kolejlerinin açılışını bizzat dönemi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve o dönem Ulaştırma Bakanı olan Başbakan Binali Yıldırım yapmıştı.
Nijerya’daki başarılı Türk kolejlerinin açılışını bizzat dönemi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve o dönem Ulaştırma Bakanı olan Başbakan Binali Yıldırım yapmıştı.

NİJERYA TEMSİLCİLER MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI: ÖĞRENCİLERE YAPILAN MUAMELEYİ KABUL ETMİYORUZ

Nijerya hükümeti iki olay üzerine harekete geçti ve Türkiye’nin Nijerya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak açıklama istedi. Nijerya Temsilciler Meclisi de dün olağanüstü toplanarak, tutuklama ve gözaltılardan dolayı Türkiye’nin özür dilemesini istedi. Meclis tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki Nijeryalı öğrencilere karşı yapılan muamelenin kabul edilemeyeceği belirtilerek, Nijerya’daki Türk vatandaşlarının da misilleme olarak aynı muameleyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

KOMİTE BAŞKANI: TUTUKLU İKİ ÖĞRENCİ DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

Nijerya Temsilciler Meclisi Diaspora İlişkileri Komitesi Başkanı Rita Orji, kapatılan Fatih Üniversitesi’nde 102 ülkeden öğrencinin bulunduğunu belirterek, sadece Nijeryalı öğrencilere kötü muamele yapıldığını kaydetti. Orji, bu muamelenin ardında, Türkiye’nin talebine rağmen Nijerya hükümetinin ülkedeki Hizmet Hareketi eliyle açılan 17 okulu kapatmamasının yattığını söyledi. Orji, Fetö iddiasıyla Silivri’de tutuklu bulunan Hassan Danjuma Adamu ve Muhammad Alhaji Abdullahi adlı iki öğrencinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

NİJERYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SEKRETERİ: ÜLKEMİZDEKİ OKULLAR HİÇBİR ŞEKİLDE YASALARI ÇİĞNEMEDİ, KAPATAMAYIZ

Nijerya Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Sola Enikanolaye ise, tutuklama ve gözaltılar üzerine Türkiye Büyükelçisi’nin Dışişleri’ne çağrıldığını belirterek Türkiye’nin Nijerya’daki okulların kapatılmamasına misilleme yaptığını bildirdi. Nijeryalı diplomat, ülkesindeki ‘Fetö’ bağlantılı olduğu öne sürülürek kapatılması istenen okulların Nijerya yasalarını hiçbir şekilde çiğnememiş özel okullar olduğunu belirterek uluslararası hukuka göre bunları kapatamayacaklarını kaydetti.

Nijerya Todays’te yer alan haberde konuşan öğrencilerden Rukkaya Usman, kapatılan bir başka üniversite olan Melik Şah Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisi okuduğunu, sınırdışı sebebini kendisine bildirmediklerini anlattı. Havalanında pasaportuna el konulduğunu, ikametgah bilgileri, ailesine ait özel bilgilerin sorgulanmak istediğini aktaran Usman, 26 Eylül’de yaşadığı hadisede ısrarlı sorularına cevap verilmediğini kaydetti. Sadece ‘yeni bir kanun’ diyerek gönderme sebebini izaha kalktıklarını anlattı.

Nijerya’daki okulların başarıları ile ilgili videolar için tıklayın

 

 

1 YORUM

  1. Zalimi tarif eder misin dendiğinde tarihten hadise beğenirdik. Şimdi o tarihi olanlar bugüne bakıyor ve “zalim görmek isteyen tribüne gelsin, bizimki de zalimlik mi!” diyorlardır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin