Büyükşehir Belediye Başkanları zirvesi yapıldı: ‘İmamoğlu’nun sandalyesi kırıldı; başkanlar WhatsApp grubu kuruyor’

AKP’li Cumlurbaşkanı Tayyip Erdoğan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan 30 ilin büyükşehir belediye başkanları ile bir araya geldi. Erdoğan yaptığı konuşmada, isim vermeden belediyelerdeki işten çıkarmaları gündeme getirdi. “Bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzülerek izliyoruz.” dedi.

Toplantıda dikkatlerin üzerinde olduğu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sandalyesi kırıldı. İmamoğlu yere düştü. Toplantıda ayrıca Belediye başkanları WhatsApp grubu kurulmasına da karar verildi.

Erdoğan toplantıda kendi İstanbul Belediye Başkanlığı dönemindeki mevcut personel için “biz kimseyi ekmeğinden etmedik” dedi. Ancak Erdoğan İBB Başkanı seçildikten 5 ay sonra belediye iştiraki SUSER’i kapatarak bin 200 kişinin işsiz kalmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise toplantının ana konusunun ekonomi olduğunu söyledi. Karalar, ‘krizde belediyelerin hizmet üretecek durumda olmadığını, belediyelerin bunu nasıl yapabileceği üzerine görüş alışverişinde bulunduğunu’ söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise “Hep beraber oluşturulmuş olan masanın etrafında buluşuldu. Sayın Cumhurbaşkanımız bir kesimi hedef almadı, tavsiyelerde bulundu. Belediye başkanlarımız beşer dakika söz alarak görüşlerini açıkladılar. Şehirleriyle ilgili sorunlarını dile getirdiler. Çıkan sonuç itibarıyla birebir bakan ve yetkililerle görüşülmüş oldu. Ilıman bir iklim içerisinde geçti. WhatsApp grubu kurulması görüşü belirtildi. Burada halkın huzuru için insanlara hizmet üretmek için bir yaklaşım sergilendi” dedi.

WhatsApp Grubu

Toplantıda belediye başkanları arasında bir de WhatsApp grubunun kurulmasına da karar verildi. Grubun yöneticiliğini ise en genç belediye başkanı olan 44 yaşındaki Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz yapacak.

Toplantıda sandalyesi kırılan İmamoğlu yere düştü

Toplantı sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın oturduğu sandalyenin ayağı kırıldı, Ekrem İmamoğlu sendeledi ve yere düştü. Ancak hemen kalktı. Bunun üzerine salonda espriler oldu. Salondan, “Ayağı kaydırıldı” şeklinde espriler yapıldı. Erdoğan ise, “Biz bir şey yapmadık, sen sandalyeyi kırdın, parasını ödemen lazım” şeklinde konuştu.


İmamoğlu: Komisyon önerimiz kabul edildi

Toplantı sonrası açıklamada bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Erdoğan’a bir komisyon önerisinde bulunduklarını belirterek, “Bir komisyon önerimiz oldu. Kurulacak bir komisyon marifetiyle süreçlere dahil olmamız gerektiğini illettik öneri olarak. Kendileri kabul etti.” açıklamasında bulundu.

Ekrem İmamoğlu, toplantının ardından İstanbul’a dönmek üzere Ankara Esenboğa Havaalanı’na geçti. Gazeteciler, uçağa yetişmek üzere alana gelen İmamoğlu’na, Beştepe’deki görüşmeyle ilgili değerlendirmelerini sordu.

İmamoğlu, “Bizim bir komisyon önerimiz oldu. Kurulacak bir komisyon marifetiyle süreçlere dahil olmamız gerektiğini illettik öneri olarak. Kendileri kabul etti. Hem CHP’li belediyelerden hem AK Partili büyükşehir belediyelerinden ortak bir komisyon kurulması yönünde bir karar verildi. Bu komisyon, hem yeni yasal düzenlemeler sürecine katılacak hem de sürdürülebilir iletişim kanalı oluşması noktasında böyle bir misyonu olacak diye karşılıklı bir görüş belirtildi. Akabinde karşılıklı yine sorular soruldu ve sayın bakanlar da cevaplar verdi. Tümüyle güzel, verimli, iyi bir başlangıç” dedi.

İmamoğlu, gazetecilerin, “Cumhurbaşkanı’nın İBB’deki işten çıkarmalarla ilgili eleştirileri oldu…” sorusuna, “Tabii ki her eleştiri değerli. İrdeleriz, bakarız ama toplantının çok iyi tarafı var, konuşulacak. Bu tarafı çok minimumda kalıyor” cevabını verdi.

İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı’nın birkaç kötü örnek üzerinden yüzlerce kişinin mağdur edilmesiyle ilgili sözleri var” hatırlatmasına, “Sorulmadığı için bilgi paylaşımı yapmadık. Kimi kastettiğini ben bilmiyorum açıkçası ama sorulursa, kendileriyle neler olduğunu bilgi olarak paylaşırım” yanıtını verdi.

İmamoğlu, gazeteciler, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın, ‘Ne personelle uğraştık ne araçlarla! ifadesi var. ‘Aynı hassasiyeti bekliyoruz’ dedi. Bu sözlere ne diyeceksiniz” sorusunu da “Biz hassasız. Ama kimi kastetti bilmiyorum açıkçası. Biz hassasız” şeklinde yanıtladı.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin