Bulgaristan, Volkswagen’e teşviği katladı!

YUSUF DERELİ | Tr724 OTOMOBİL

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın Türkiye’ye kurmayı planladığı fabrikayı Suriye operasyonu nedeniyle ‘askıya’ alması üzeine Bulgaristan harekete geçti. Markanın yeni fabrikası için Türkiye’nin en büyük rakibi konumundaki Bulgaristan, devlet teşviki teklifini ikiye katladı. Deutsche Welle’nin haberine göre VW yönetiminde Türkiye’nin Suriye harekatıyla ilgili huzursuzluk var.

Volkswagen’ın kuracağı yeni fabrika için yer arayışında Türkiye’nin en ciddi rakibi Bulgaristan’dı. Ancak firma Türkiye’de fabrika kurmaya karar verdi. İddiaya göre bu kararda AKP rejiminin ‘taahhütleri’ de etkili oldu. Ancak kararın ardından Türkiye, Suriye’ye operasyon başlattı. Bir anda her şey alt üst oldu. Söz konusu operasyon Volkswagen’in yönetim kurulunu da rahatsız etti. Alınan kararla Türkiye’de kurulması planlanan fabrika yatırımı ‘beklemeye’ bırakıldı.

TEŞVİKİ ARTIRMAYA HAZIRIZ!

Gelişmeler rakip Bulgaristan’ı harekete geçirdi. Komşu, fabrika için vereceği devlet teşviki miktarını ikiye katladı. Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Alman “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesine yaptığı açıklamada, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını belirtti. Aynı zamanda, başkent Sofya merkezli Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev,  “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk.” diye konuştu.

AB KOMİSYONU İLE GÖRÜŞTÜK

Rosen Plevneliyev, üzerine demiryolu ve otoyol bağlantıları ile tramvay gibi altyapı eklendiğinde teklif miktarının 800 milyon euroya yükseldiğine vurgu yaptı. Söz konusu devlet teşvik miktarı konusunda AB Komisyonu ile de görüşüldüğünü anlattı. AB üyesi ülkeler AB rekabet hukukuna bağlılıkla yükümlü oldukları için Komisyon’un çeşitli bölgeler ve özel durumlar için öngördüğü miktarın üzerinde devlet teşviki veremiyor. Plevneliyev’e göre, Türkiye, AB kurallarının dışına çıkarak teklif yaptı. Plevneliyev teklifin VW’ye iletildiğini, henüz bir yanıt almadıklarını da belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin