”NATO, Türkiye olmadan yapamaz”

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda Başbakanı  Mark Rutte, milletvekillerine TSK’nın Suriye operasyonuna yönelik bilgi verirken NATO’nun Türkiye olmadan daha iyi olacağını düşünmenin akıllıca olmayacağını söyledi. Türkiye, ”NATO’nun en güçlü ülkelerinden biri. NATO’nun bu ülke olmadan, jeopolitik değil stratejik anlamda bir şeyler yapabileceğini sanmıyorum. 1952’den beri NATO üyesi ve ABD’den sonra ittifakın en büyük ikinci ordusudur.” dedi.

Muhalefet partilerinden  Özgürlük Partisi (PVV) ve Sosyalist Parti (SP)’nin istediği gibi Türkiye’yi NATO’dan uzaklaştırmanın hiçbir şeye çözüm olmayacağını gördüğünü belirten Rutte, “Siyasi değerlendirmem, Türkiye konusunda daha ileriye gitmek kolay olmayacak.” ifadesini kullandı.

Başbakan Rutte, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik harekatı sebebiyle Hollanda’da yaşayan Türk ve Kürtler arasında yaşanan gerginlikler ile  Rotterdam’da onlarca kişinin tutuklanmasını da değerlendirdi. Rutte, şu bilgileri verdi: “Burası fikrinizi savunabileceğiniz ve ifade edebileceğiniz bir ülke. Ancak aynı zamanda yasalara da uymak mecburiyetindesiniz. Toplumsal çatışmaları ifade özgürlüğü ve gösteri özgürlüğü bağlamında diyalog ve saygıyla çözmekle mümkün olabilir. Aksi halde devlet güvenlik güçleri  müdahale etmelidir. Rotterdam’da ki iki grubun çatışmalarını olan bu durumları kesinlikle kabul edilemez.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin