Bükreş Temyiz Mahkemesi, gözaltına alınan Büşranur öğretmenin iade talebini reddetti

Romanya yargısı, Lumina okullarında öğretmen olarak çalışan Büşra Nur Şen’in iadesine yönelik Ankara’dan gelen talebi reddetti. Tam bir yıl önce, Ankara’nın gazeteci Kamil Demirkaya’nın iadesi yönündeki talebi de reddedilmişti.

Başkent Bükreş’teki Bilgisayar Lisesi’nde (ICHB) ingilizce öğretmenliği yapan Büşra Şen, bu sabah gözaltına alındı. Şen, savcılıkta verdiği ifade sonrası mahkemeye sevk edilirken, bu arada avukatı müvekkili adına iltica başvurusu yaptı.

‘SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ MİSİN?’

Bükreş Temyiz Mahkemesi’nde bugün öğleden sonra görülen duruşmada, Büşra öğretmen Türkiye’ye iade edilmesi durumunda karşılaşacağı riskleri sıraladı. Ülkesinde adil yargılamanın olmadığını belirten Şen, raporlanmış işkence vakalarına dikkat çekti.

Hakkındaki suçlamaların politik olduğunu savunan Şen’e, hakim gülümseyerek, ‘Sen silahlı terör örgütü üyesi misin?’ diye sordu. 24 yaşındaki öğretmen, ‘hayır’ cevabını verdi.

SAVCI TALEBİN REDDİNİ İSTEDİ

Duruşma savcısı, Büşra Şen’in iadesinin reddi yönünde görüş bildirdi. Savcı bu talebine, Türk öğretmenin ilticaya başvurmuş olmasını ve bir sosyal gruba üyeliği nedeniyle ülkesinde cezalandırılacağına dair ciddi riskleri gerekçe gösterdi.

Verilen kısa aradan sonra, karar açıklandı. Büşra Şen’in iadesine yönelik Ankara’dan gelen talep reddedildi.

‘MAĞDURLAR İÇİN DAHA ÇOK DUA ETTİM’

Karara sevinen Büşra öğretmen, mağdurlarla daha çok empati yaptığını söyledi. ‘’Benden çok daha zor durumda olanları bildiğim için halime şükrettim. Onlar için bugün ettiğim dua belki daha içten olmuştur.’’ diyen genç öğretmen, destek olan meslektaş ve velilerine teşekkür etti.

ABSÜRD SUÇLAMALAR

4 yıllık yüksek öğrenim dışındaki hayatının tamamını Türkiye dışında geçiren Büşra Şen, Bükreş’teki ikametinden sabahleyin gözaltına alınmıştı. Aksaray savcılığınca hazırlanan iddianamede, tanık ifadesinden yola çıkılarak Şen’e bir derneğe telefonla bağış yapmak, bylock kullanıcılarıyla konuşmak ve gazete aboneliği üzerinden ‘terör örgütü üyeliği’ suçlaması yapılıyor.

İki yıldan bu yana Bükreş’te öğretmenlik yapan Büşra Şen, aynı okuldan meslektaşı, Romen vatandaşı Ervin Hüseyin’le geçen yıl hayatını birleştirmişti.

BU İKİNCİ RET KARARI

Romen yargısının verdiği bu karar ilk değil. Zaman Bulgaristan eski temsilcisi Kamil Demirkaya, geçen yılın aralık ayında hakkındaki iade talebiyle gözaltına alınmıştı. Demirkaya’nın iadesi, aynı mahkeme tarafından reddedilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin