Erdoğan’dan öldürme izni!

Erdoğan rejiminin yurt dışına çıkan muhalfi kesimlere yönelik korkunç planlarını, Can Dündar Washing’ton Post Türkçe için yazdı.

Tayyip Erdoğan’ın Bağdadinin öldürülmesinin ardından yaptığı “Bazı ülkeler milli güvenliklerine tehdit olarak gördükleri teröristleri nerede olursa olsun bulup ortadan kaldırıyorlar. Öyleyse Türkiye’nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ediyorlar demektir,”  açıklamasını hatırlatan Can Dündar, Türkiye’de Almanya için çalışan ve tutuklanan avukatın dosyasında yer alan yüzlece muhalifin tehlike altında olduğuna dikkat çekti.

Dündar’ın Washing’ton Post Türkçe‘de yer alan yazısındaki ilgili bölümler şöyle:

  • Başvuru sahiplerinin Türkiye’de gerçekten tehdit altında olup olmadığına dair hazırladığı raporları Alman makamlarıyla paylaşıyordu. Tutuklamadan sonra avukatın bürosu basılmış, PKK destekçileri ve Erdoğan’ın can düşmanı addettiği Gülen yandaşları olmak üzere yüzlerce muhalifin dosyasına el konmuştu.
  • Erdoğan, Gülen ve yandaşlarını Temmuz 2016’daki darbe girişiminin arkasında olmakla suçluyor. Şüphelilerin çoğu Almanya’ya kaçmıştı. Erdoğan’ın daha önce defalarca Alman makamlarından iadesini istediği bu kişilerle ilgili hassas bilgilerin Türk istihbaratının eline geçmesi üzerine Alman emniyeti tehdit altında olanları uyardı. Bu arada Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas da geçen hafta Japonya’daki G20 Dışişleri Bakanları zirvesinde Türk meslektaşına avukatın tutuklanmasına tepkisini iletti.
  • Türk istihbaratının yurtdışı operasyonları sır değil, tam tersi. Geçen yıl Hükümet sözcüsünün verdiği resmi rakama göre istihbarat teşkilatı 2016’dan beri 18 ülkeden 80 Gülenciyi “paketleyip” Türkiye’ye getirdi. Bu ülkelere Azerbaycan, Gabon, Kosovo, Malezya ve Moğolistan dahil.
  • Geçen yıl, dokuz medya örgütünün oluşturduğu uluslararası bir gazeteciler konsorsiyumu, Türkiye’de gizli işkence tesisleri olduğunu doğrulayan bir dizi kaynakla mülakat yapmak da dahil olmak üzere Türk istihbaratınca yürütülen kaçırma programını araştırmıştı.
  • MİT bu yıl yeni bir dizi gizli operasyon başlatmış gibi görünmekte. Konuyu yakından izleyen milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, genellikle siyah transporterlarla kaçırılan bu kişilerin ağır sorgularda işkence gördükten sonra “konuşursan ölürsün” tehdidiyle susturulduğunu ve ailelerinin de tehdit altında olduğunu iddia ediyor.
  • Giderek artan kaçırmalar ve açıkça belirtilen hedefli cinayetler, Erdoğan’ın dışarıdaki düşmanlarına karşı giderek artan saldırganlığının göstergesi… Görünen o ki, bunun için Trump’tan ilham almaya ihtiyacı yok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin