Brezilya yargısı iadeyi oy birliğiyle reddetti: Ali Sipahi terörist değil, iade talebi siyasi

Brezilya’nın en üst yargı organı Federal Yüksek Mahkeme, Türkiye’nin iadesini istediği Hizmet Hareketi gönüllüsü Ali Sipahi hakkında kararını verdi. Yüksek mahkeme 5 yargıcın oy birliği ile bu talebi reddetti.

“Gülen harekeketinin herhangi bir terör eylemine karıştığına ilişkin kanıt bulunmadığı”na işaret eden Brezilya Başsavcılığı, Sipahi’nin iade edilmemesinı istedi.

Oy birliğiyle alınan kararı açıklayan mahkeme başkanı Yargıç Edson Fachin, Ali Sipahi’nin terörist olmadığını ve siyasi gerekçeli iade talebinin redddildiğini açıkladı.

10 yıldan uzun süredir bu ülkede müteercim olarak çalışan ve Brezilya vatandaşı olan Ali Sipahi’nin avukatı, müvekkilinin Bank Asya’ya para yatırdığı için iadesinin istendiğini belirtti.

Brezilya-Türkiye Kültür Merkezi Başkanı Mustafa Göktepe, gelişmeyi şöyle duyurdu: ”Adalet yerini buldu! Brezilya Yüksek Mahkemesi, Türk Hükümeti tarafından iadesi istenilen Hizmet Hareketi gönüllüsü arkadaşım @alisipahibr‘nin iadesini oybirliği ile reddetti. Hizmet’in ve Ali’nin terorist olmadığını ve bu talebin siyasi olduğuna hükmetti.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin