Bir ölümün ardından

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Ömer Döngeloğlu Temmuz 2014’de Kanal 7’de sahur programı yaparken twitter hesabından Irmak TV’nin bir programını paylaşmıştı. Sonra mahallesinde öyle dayak yedi ki bir daha hak adalet, insanlık vs gibi kelimeleri ağzına alamadı.  

17-25 Aralık operasyonlarından sonra Ülke TV’nin, Zaman Gazetesinden Mehmet Kamış’ı sorguya çekmek için bile olsa programa çıkarmasına da büyük öfke duymuşlardı. Tabana uygulanacak tek taraflı illüzyonu bozacağı için, Ülke TV yöneticilerini bir daha böyle bir şey denemeye cesaret edemez hale getirmişlerdi. 

Recep T. Erdoğan’ın ya bendensin ya kara toprağın tavrı bütün korkakları yola getirmeye yetmişti. O tarihten sonra hakkı, adaleti, adil ve hakperest olmayı bir tarafa bırakıp Saray’ın ardında hizalandılar. Bu tip İslamcılar için bu sözcükleri şimdi ağza almanın zamanı değildi. Gerçi hala sosyal medya hesaplarının başında  Rashel Currier’in ‘Zulüm bizdense ben bizden değilim’ sözü yazmaya devam ediyordu. O dönemler AKP henüz zulüm ile tam olarak anılmıyordu, o sözün birileri tarafından bize mesaj mı veriyorsun gibi algılanma riski taşımazdı. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Tıpkı Ahmet Hakan gibi Ömer Döngeloğlu da havuç ve sopa ile yola getirilmiş, hatta hizaya sokulmanın prototipi olmuştu. Bir taraftan dışarıda kaşlarını çatmış ne yapacağı belli olmayan azgın bir topluluk bir yandan da para, itibar ve dünyanın tadına doyulmaz nimetleri. 

Onu daha önce hiçbir zaman elde edemediği, edemeyeceği nimetlere gark edenler ‘hak, adalet, dinin emirleri’ gibi sözcükler için de ‘bırak ulan onları’ diyordu. 

Belki hakperestliğe; bedel ödeyecek kadar inanmıyordu ya da dünyanın tadı dayanılmayacak kadar güzeldi. 

Üç-beş trolün saldırısıyla yola gelenler, 15 Temmuz’da oluşturulan hava ile neler yapmazdı ki? O RT ettiği Irmak TV twitinin kara lekesini (!) silmek için ekstra gayretkeş olunurdu, o da oldu nitekim. Darbe tiyatrosu döneminde ettiği laflar herkesin malumu ama benim aklım bir de Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Balyoz sanığı Emekli Amiral Soner Polat’ın cenaze namazında söylediklerinde kalmıştı. 

Döngeloğlu cenaze sırasında yaptığı konuşmada “bazen musallaya cenazeler gelir hakikaten adam sizin duanıza muhtaçtır. Ama bazı cenazeler gelir ki siz onun şahadetine muhtaçsınızdır. ‘Sizin hakkınızı koruyamadık, özür dilemeye güle güle demeye geldik’ dersiniz. Paşam ben bugün bu niyetle buradayım.” 

Yine o cenazede ‘’Zulmedenlere meyletmeyiniz; sonra ateş size de dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz.’’ Ayetini okuyup demişti ki Bu bir ölüm ayeti değildir, salaya gelen cenazeler için okunan ayet de değildir. Bu ayette ‘Sakın zalimlere meyletmeyin, zulmedenlere meyletmeyin. Ateş sizi de kuşatır’ buyuruyor Allah. Biz babadan, Anadolu’da dedelerimizden, Yunus’un nefesinden, Mevlana’nın dergahından duyduk ve öğrendik ki bir elmayı çalanın bile kul hakkı olurmuş. Ya ömrü çalınanlar, ya umudu alınanlar, ya hakkı gasp edilenler? 

Bebek, çocuk, genç, yetişkin, yaşlı yüz binlerce insanın hayatının çalındığı bir zamanda, onlara bu zulmü yapanların safında duran Döngeloğlu, Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısının arkasından Hud suresi 113. Ayeti okuyup zamanında hakkını koruyamadığı için özür diledi. Evet şüphesiz Soner Polat’ın kimde ne hakkı varsa, kimin zulmüne maruz kalmışsa mutlaka hakkını alacak. 

Ömer Döngeloğlu’nun lohusa kadınlara musallat olunmasına, çoluğa, çocuğa, yaşlıya, kadına yapılan bunca zulme iç dünyasında ne dediğini bilemiyoruz. Belki de Soner Polat’a yaptığı gibi günü gelince hepsinden helallik dilerim diye düşünüyordu. 

Biliyoruz ki ölüm var ve aynı şekilde hesap günü gelecek; o gün yüzleşecek ve yaptıklarımızdan dolayı hesaba çekileceğiz. Döngeloğlu söylediklerini ve yaptıklarını ahireti düşünerek yaptıysa hesabında kolaylıklar dilerim. Ama eğer zamanı gelince helalleşirim diye düşündüyse, durumunun herkese, hepimize ibret olması gerekir. 

Hasılı dünya defterinin ne zaman kapanacağını kimse bilemiyor, üç kuruşluk cam parçacıkları için de zalime gerdan kırmaya değmiyor, değmediğini görüyoruz. 

3 YORUMLAR

 1. Kanal 7 de yıllarca dini sohbetler yapan( balki hala yapıyordur, fakat seyretmeye tahammül etmediğimden bilmiyorum), çok sevdiğim ve istifade ettiğim 70 yaşını geçmiş prof C.A. cemaat ile ilgili 100 de % yalan bir laf etti. Hayret ettim.
  Adama karşı kalbimde muhabbet namına bir şey kalmadı.

  Bu süreçte cemaate, (inanmadığı halde) laf etmeyen hiçbir insana itibar edilmediğinden, herkes bir vesile ile cemaate iftira,nefret, kin kusdu.

  insanların müslümanlara olan güven duygusunu (bu ekran yüzlerinin kaypaklıkları yüzünden) yitirilmesine neden oldu. Muhabbet ve itimat duygularını sarsan bu insanlara bütün müslümanların hakkı geçmiştir.
  Bakın yarın perinçek in cenazesindede aynı tavrı sergileyecek hocalar çıkacaktır. Adam YouTube’da 3,5 saatlık ateizmi savunan konuşma yapıyor, bıkmadan altındaki onlarca yoruma baktım, yüzde 99 ü ateist adama dua ediyor, Allah sizden razı olsun,
  çok istifade ettim,
  Allah ömrünüzü uzun etsin…. gibi dualar yapıyorlar.
  Ya adam ataist olsa önemli değil, inananlara hakaret ediyor, inançları ile alay ediyor, bunu nasıl dinleyenler göremiyor hayretler içinde kalıyorum.

  Türkiye insanı inanılmaz tuhaf tır. Bir camide hürmeten önümüze geçirip arkasında saf tuttuğumuz biri, namaz sonrası iftar sofrasında sohbet ederken, oruçlu olmadığını öğreniyorum.

  Aynı camide namaz kılıyor diye muhabbet gösterdiğim başka biri ile namaz sonrası simit sarayında çaya gitmiştik. Her cuma namazda gördüğüm insan bir dava vesilesi ile vekaletini verdiği avukatı ile otel odasında zina yaptığını anlattı bana.

  Başka namaz kılan birinin evine bir vesile ile gitmiştim. Adam çağrı filmine bakıyordu. Ve ağlamıştı. Bana bunu kendisi söyledi. Sonra öğreniyorum öğretmen hanımı ola ola muta nikahı ile altı aylığına biri ile evli yaşıyordu.

  Yani cami cemaatının durumunu tahayyül edin artık.

  İnsanlar haklarını helal etse dahi, Allah ın edeceğine inanmıyorum. Bu kadar ifsad olmaz.

 2. Slmlar,
  bir okurlar olarak ,
  korona hizmete düşman olanları işte böyle öldürür veya iyi oldu öldü diye yazdınız niyetinizi bilmiyorum .mazlumların hakkıni savunmaksa …
  Hoca efendi enson sohbetinde ölen birisi ile ilgili düşüncelerini ifade etti.
  diğer tarafta koronadan fetoden şu öldü şöyle böyle yazıyorlar..
  Ölüm ve ötesi ayrıcalıklı bir okunu diye düşünüyorum.
  Iyi çalışmalar

 3. yasasın zalimler icin cehehennem diyecektin dostum, sozu bu kadar uzatmaya gerek yoktu. zira hidayet rehberi diyorki zalimi ve zulmunu elinle durdur, yapamıyorsan sozle mudahale et, onu da yapamıyorsan kalben buguz et taraftar olma imanın en alt seviyesi budur, anlıyoruz ki bu bir iman meselesi.bediuzzaman bunları yapmayanın ibadetlerinin bosa gidecegini soyluyor. ebu hanife hazretleri zulme ve zalime karşı olmanın allaha yakın olmak oldugunu soyluyor, tersinden anlarsak zulmedene meyletmek allahtan uzaklasmak demek. kendi kendine yaptı bunları, bir ozur duymadık, cenabı allah ailesini ve cocuklarını korusun onları muhafaza etsin hidayet uzere istikamet versin, kalplerine sekine indirsin, kimseye muhtac etmesin. o masumlara sabır dileginden baska bir sozum yok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin