Bir mülteci aktivist: Feride Özer

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

15 Temmuz sonrası Türkiye’yi terk edenler arasında çok sayıda üniversite öğrencisi de var. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisi Feride Özer bunlardan biri. Hollanda’da mülteci kampında kalan Feride Özer, ülkesinden ayrılmak zorunda bırakılan genç bir yetenek. 9 aydır Hollanda’da olan Feride, insan hakları ihlallerini gündeme taşıyan eylemlere verdiği destekle öne çıktı.

Mülteci aktivist Feride Özer, yaşadığı süreci ve hayallerini TR724’e anlattı:

“Türkiye’den geldim Türkiye’de siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisiydim. Yaklaşık 9 aydır Hollanda’da ikamet ediyorum. Buraya gelme sebebim Türkiye’de Anafen Fen Lisesi öğrencisi iken 10. sınıfın yazında okulum kapatıldı.  Haftalar boyunca yeni okula geçiş süreci yaşadık. Bu dönemde milli eğitim bakanlığına bağlı ilçe milli eğitim müdürlüklerini dolaştık. Her birine gidişimizde bize farklı bilgi verildi. Bizi fişlediklerini ve ilerde çalışma hayatımızın olamayacağından, hepimizi imam-hatip liselerine göndereceklerinden veya eğitim hayatımızın tamamen bittiğinden bahsettiler. Daha sonrasında Anadolu Lisesine geçiş yaptım. Burada baskı ve sosyal izolasyonla dolu iki sene geçirdim. Tüm bu sürecin sonunda Türkiye’de hayatımın garantisi olmadığını ve bir geleceğimin olmadığını anlayarak Hollanda’ya geldim.

Bizi hep sıcak ve samimi karşıladılar. Teşekkür ediyorum. Türkiye’de Korona şartlarında hala tahliye olmamış bir çok tutuklu var. Benim eski öğretmenlerim komşularım bazı akrabalarım bu grubun içinde. Umarım bir an önce süreç onların hayrına sonlanır. 8 Mart’ta Türkiye’deki tutsak kadınlar için yaptığımız yürüyüşte onların seslerini tüm dünyaya duyurmaya çalıştık. Tek temennim bu yürüyüşün son olması fakat eğer Türkiye devleti baskılara ve soykırıma devam ederse biz bu zulmü sonuna dek duyuracağız.

‘HALK HAKSIZLIĞA DUR DEMELİ’

Eğer halkımız susmazsa ve haksızlıklara dur derse  yönetimi de etkisi altına alır. Çünkü yönetimler halkların doğrultusunda ilerler. Halkın geri kalanının haksızlığa dur demesi gerek.’’

Türkiye’de süreç biterse geri dönmeyi düşündüğünü söyleyen Feride Özer, sözlerini şöyle tamamladı: “Geri dönüp Türkiye bir daha böyle günler yaşamasın diye çalışmak isterim. Halkın eğitimi bu konuda çok önemli. Bu süreçler Türkiye’de 30-40 yılda bir tekrarlanıyor. Bunun bir daha olmaması için elimden geleni yaparım. Son olarak sahurda öğrendiğim acı haber Ahmet’imizin hayata veda edişi. Tüm Türkiye’nin gözü önünde hastalığa terk edilmiş bir çocuktu Ahmet. Belki biraz olsun erken tedavi imkanı olsaydı veya en azından babası yanında olsaydı ve morali yüksek olsaydı biz dün bu acıyı yaşamazdık. Bir çocuğun hayatı bu kadar basit değil ucuz değil. Sebep olanların en kısa zamanda karşılığını almasını umuyorum. Bir kez daha bu şekilde yurtdışı tedavisine gönderilmeyen bir evladımız hayata veda etmişti. Bu çok zor bir süreç. Allah anne babasına ve ailesine sabır versin. Bu olaylar artık bir son bulsun.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin