Bir kere düşmeye gör

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK

Futbolda 2018-19 sezonu heyecanı tüm Avrupa’da yeniden başladı. Kıyasıya şampiyonluk mücadelesi verecekler gibi ligde tutunmak içinde büyük efor sarfedecek kulüplerde olacak. Ancak öyle kulüpler var ki; onlar mazinin başarısıyla avunup ne şampiyonluk heyecanı ne de lig düşme korkusu yaşayacak. Bu takımlar arasında kimler yok ki?

Trabzonspor, Türk futboluna adını 4. büyük olarak yazdırdı. Şampiyonluğu ilk kez İstanbul dışına çıkarak kulüp olarak futbol tarihimizde yerini aldı. Trabzonspor’un ‘en’leri oldukça fazla ama bunlaın hepsi mazide kaldı. 1974’de çıktığı 1. Lig’de (Süper Lig)  ilk şampiyonluğunu 1976’da yaşadı. Sonra başarılar peş peşe geldi. 1976-84 arasına tam 6 şampiyonluk sığdırdı. Sonra derin bir sessizlik öktü bordo-mavilerin üzerine. İki kez şampiyonluğu averajla kaybettiler. Son yıllarda bırakın zirveyi zorlamayı ilk 5’e bile girmekte zorlandılar. Her sezon başında konulan ‘şampiyonluk’ hedefine aldanmayın, Trabzonspor için şampiyonluk Kaf Dağı’nın ötesinde bulunuyor.

Ligimizde en çok şampiyonluk yaşayan takım olan Galatasaray, 1972-73 sezonunu zirvede tamamladıktan sonra derin bir sessizliğe bürüntü. Yıllar birbir ilerledi ama beklenen şampiyonluk bir türlü gelmedi. Ta ki Alman futbolunun efsane teknik adamı Jupp Derwal takımın başına gelene kadar. Galatasaray’ın şampiyonluk hasreti 1986-87 sezonunda 14 yıllık bir aradan sonra nihayete ermişti. Son şampiyonluğunu 2013-14 sezonunda yaşayan Fenerbahçe, tam 4 yıldır zirveye hasret. Sadece şampiyonluğa değil, bu süre içinde tek bir kupa bile kazanamadı. Bu süreç devam ederse Fenerbahçe için de şampiyonluk sendromu başlamış olur. Ancak bunu söylemek için henüz erken.

Liverpool, 1989-90 sezonunu şampiyon olarak tamamladığında 18 kez ligi zirvede bitirmenin mutluluğunu yaşıyordu. Açık ara İngiltere’de en çok şampiyonlyk yaşayan takım olan Liverpool, yeni şampiyonluk hayalleri kurarken bir kabusun içine düşüyordu. Yıllar birbirini kovalıyordu ama o hayali kurulan şampiyonluk bir türlü gelmiyordu. Son şampiyonluğun üzerinden tam 28 yıl geçti. Jürgen Klopp yönetiminde sezona iyi bir başlangıç yapan Liverpool, artık hasretin biteceği bir sezon olması için elinden geleni yapıyor.

İngiltere’de Liverpool’un sessizliğe büründüğü yıllarda sahneye Alex Ferguson’un çalıştırdığı Manchester United çıkıyordu. 1986’da göreve başlayan Ferguson, ManU ile ilk şampiyonluğuna 1992-93 sezonunda ulaşıyordu. Sonrasında ise şampiyonluğa ambargo koyan bir takım oluyordu. Ferguson, takımını 2012-13 sezonunda bir kez daha şampiyon yaptıktan sonra 27 yıllık United dönemine noktayı koyup emekliye ayrılıyordu. 1993-2013 arasına tam 13 şampiyonluk sığıdıran Manchester United için Ferguson sonrası duraklama dönemi başlıyordu. David Moyes, Louis van Gaal ve şimdilerde Jose Mourinho gibi usta teknik adamlara rağmen ligi zirvede tamamlayamıyordu. Geçen sezon ligi ikinci bitiren United, Ferguson sonrası en iyi derecesini elde edince bu yıl için ümitleniyordu. Ancak ilk 3 haftada alınan 2 yenilgi şampiyonluğun uzak bir ihtimal olduğunu acı gerçeğini bir kez ortaya çıkardı.

Manchester United ve Liverpool’dan sonra İngiltere’de en çok şampiyonluk yaşayan takım olan Arsenal, son şampiyonluğu 2003-04 sezonunda hem de namağlup olarak yaşadı. 1996’da takımı çalıştırmaya başlayan Arsene Wenger ile daha önce 2001-02 sezonunu zirvede bitiren Arsenal, 2004’den sonra sessizliğe büründü. Şampiyonluk gelmeyince Wenger’de pes edip 22 yıl sonra görevini bıraktı. Sezona Unai Emery yönetiminde başlayan Arsenal için şampiyonluk uzak bir ihtimal olmaya devam ediyor.

Lyon, Fransa Ligue 1’de ilk şampiyonluğuna 2002’den ulaştıktan sonra peş peşe tam 7 kez bu sevinci yaşıyordu. Son şampiyonluğunu yaşadığı 2008’den sonra derin bir sessizlik dönemi başlıyordu. 2011’de Katar sermayesini arkasına alan Paris Saint Germain (PSG) 2012’den itibaren şampiyonluğa ambargo koyunca Lyon için zirve hayal oluyordu. Sadece Lyon için değil Fransa futbolunun efsane takımları Marsilya ve Bordeaux için de şampiyonluk çok uzaklarda bulunuyor.

İtalya Serie A’da Juventus’a uzun yıllar Milano şehrinin iki ekibi Milan ve İnter kafa tutmuştu. 2006’da Juventus şikeden dolayı ligden düşürülünce meydan bu iki takıma daha doğrusu İnter’e kalmıştı. İnter, 2007-10 arasında 4 yıl üst üste ligi zirvede bitirmişti. Milan ise 7 yıllık hasrete son verip 2010-11 sezonunda şampiyon olmuştu. Şikeden dolayı düştüğü Serie B’den bir yıl sonra tekrar Serie A’ya çıkan Juventus, toplarlanma sürecini tamamlayıp 2011-12 sezonunu şampiyon tamamlıyordu. Juventus kendine gelirken, Milano ekipleri güç kaybı yaşıyordu. Juventus üst üste 7 kez ligi zirvede tamamlarken, Milan ve İnter için ilk 3 bile ihtimal olmaktan çıkıyordu. Senaryo bu sezonda kaldığı yerden devam edecek gözüküyor. Milano’ya şampiyonluğun gelmesi ihtimal dahilinde pek gözükmüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin