‘Pasaportu 7 bin dolara Kiev’de elçilikten aldım’

Türkiye’de yurtdışı yasağı kalkan onbinlerce vatandaş, akademisyen, eğitimciye pasaport verilmezken, dış temsilciliklerde sabıkalılara rüşvetle pasaport verildiği ortaya çıktı. Örneklerden biri Ukrayna’da yaşandı. Devlet Sınır Muhafız Hizmetleri (DPSU), INTERPOL tarafından aranan bir Türk’ü yakaladı. Dolandırıcılık suçundan aranan ve hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan Türk vatandaşının ismi açıklanmadı. Sınır muhafızları şüpheliyi, Odesa Bölgesi INTERPOL Temsilciliği’ne teslim etti.

Devlet Sınır Muhafız Hizmetleri‘nden yapılan açıklamada, 31 yaşındaki Türk vatandaşının Ukrayna‘dan, Molodova’ya çıkarken, “Kuçurgan” kontrol noktasında, Belgorod-Dnister müfrezesinin sınır muhafızları tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, “Yabancıların sınır denetimi sırasında INTERPOL veritabanı çalışıyordu. Adam derhal tutuklandı ve bilgileri doğrulamak için Kiev’deki INTERPOL bürosu bilgilendirildi. INTERPOL temsilcileri, bu vatandaşın uluslararası tutuklama ve Türkiye’ye iadesi amacıyla arandığını teyit etti.” denildi.

KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ PASAPORT SATIYOR İDDİASI

Şüphelinin durumuyla ilgili bilgiler, 27 Ağustos Pazartesi günü Devlet Sınır Hizmetleri’nin internet sitesinde yayımlanırken, adı geçen şahıs Ukrayna Haber ihbar hattını arayarak ilginç bilgiler verdi. Türkiye’de dolandırıcılık suçundan arandığı Ağustos 2017 tarihinde Kiev Büyükelçiliği’ne gittiğini, burada pasaportuna el konulduğunu daha sonrada pasaportun Türkiye’ye gönderildiğini ileri sürdü.

Söz konusu şahıs, pasaportuna el koyan memur ile bu sene Ocak ayında görüştüğünü ve 7 bin ABD doları karşılığında kendisine el altından eski tarihli pasaport vermesi konusunda anlaştığını ve dışarda buluşarak pasaportu teslim aldığını iddia etti. Kiev Büyükelçiliğinde rüşvetle pasaport verilmesi iddiaları hakkında yaptığı konuşmaların ses kayıtları UkraynaHaber.com’un, YouTube kanalında yayınlandı. Şahıs rüşvetle aldığı pasaportunun fotoğrafını da ihbar hattına gönderdi. Sahte pasaport alma sürecinde rüşvet verdiği kişilerin kimliklerini ve Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ile ilişkide olduğu isimleri de açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin