AK Parti’nin İslam dünyasına büyük zararı!

Yorum | Erhan Başyurt

Türkiye, 2012’ye kadar süren ileri demokratikleşmeye yönelik reformlar ve özgürleştirme reformlarıyla ‘yükselen yıldız’ konumundaydı.

‘Ilımlı İslam’ modeli ile örnek gösteriliyordu. Batı ile iyi ilişkilere sahip, komşularıyla barış arayışında, bölgesel olarak etkin bir ülkeydi.

AK Parti, ileri demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, insan hakları ve özgürlüklerden uzaklaşarak, ‘tek adam’ rejimi ile otoriter bir rejime dönüşerek, sadece kendi halkına değil İslam dünyasına da büyük zarar verdi.

Türkiye içe kapandı. Komşularıyla sorunlu, Batı’yla çatışan bir ülke haline geldi.

Kendi vatandaşına ‘düşman’ gibi muamele edip, ‘düşman hukuku’ uygulamaya, soykırımı uygulamaya başladı.

Yarım milyon insan AK Parti’nin hukuksuz uygulamalarının kurbanı haline geldi, ülke fakirleşti ve kendi sorunlarıyla boğuşmaya başladı.

Sonuç sadece Türk halkına ve ülkeye zarar vermedi, İslam dünyasına da büyük zarar verdi.

Kendisi otoriterleşen Türkiye hiçbir İslam ülkesine demokrasi ve insan hakları öneremez hale geldi.

Mısır, Yemen, Sudan, Suriye, Libya, Irak, Filistin, Afganistan, Burma’da insan hakları ihlalleri ve mağduriyetlerin hesabı sorulamaz hale geldi.

Kendi dertlerimizden ve insan hakları ihlalleriyle boğuşmaktan, mazlum ve mağdur halkların sorunlarına vakit ayıramaz hale geldik.

AK Parti, İslam dünyasına modern eğitim imkanları sunan, eğitim merkezli Hizmet’i hedef seçerek, okullarını kapattırarak birçok geri kalmış İslam ülkesinde aydın nesiller yetiştirilmesini engelledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri tarafından yayınlanan yeni yayınlanan Rohinga (Burma Müslümanları) Raporu’na bir bakın.

Tecavüze uğrayan, katledilen, etnik temizliğe maruz kalan, göç yolları kapatılan ve katledilen Rohinga Müslümanlarının, açık bir soykırımına hedef oldukları resmi bir raporla teyit ediliyor.

İslam dünyasından insanlar, özgürlükler, yaşam güvenliği ve daha müreffeh bir hayat için Batı’ya göç ediyor.

Dikkat edin! İslam ülkelerine değil, Batı’ya kaçmaya çalışıyorlar. İnsanlar, Akdeniz’de botlarda hayatlarını kaybediyor. Tıpkı Türkiye’den kaçmaya çalışan KHK mağdurları ve soykırımına hedef olan insanlar gibi…

Oysa AK Parti iktidarı, Afrika’dan Güney Asya’ya kadar Üçüncü Dünya ülkeleri için bir umuttu. Şimdi ise, kendi insan hakları ihlallerinden başka ülkelere ses çıkaramayan su-i misal ‘haydut’ bir ülke haline geldi.

BM Güvenlik Konseyi’ne Türkiye’nin seçildiğinde aldığı oyları bir hatırlayın!

AK Parti, reformist ve demokratik kimliğinden uzaklaşınca, bir de şimdi ki desteğine bakın.

Bir daha BM Güvenlik Konseyi’ne üye seçilebilir mi?

Irak’ta ve Suriye’de uzun süredir yaşanan felaketlere bir bakın! Her ikisi de AK Parti’nin iktidarında ve maalesef katkılarıyla yaşandı…

AK Parti, kendi halkına zulmederek, hukuktan ve demokrasiden ülkeyi uzaklaştırıp ekonomik krize sokarak, sadece Türkiye’ye ve Türk halkına değil, İslam dünyasına, diktatörlerin postalları altında ezilen mağdur ve mazlum halklara büyük zarar verdi. Onları bir kez daha hamisiz ve sözcüsüz bıraktı…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin