Beyin göçü savunma sanayine sıçradı; ASELSAN’dan 200 mühendis ayrıldı

Beyin göçü savunma sanayinin amiral gemisi ASELSAN’a sıçradı: 200 mühendis kurumdan ayrıldı.

Ekonomide giderek bozulan dengeler, adaletsizlik ve toplum üzerindeki baskılar, AKP Hükümeti ve Türkiye’nin stratejik odaklarından savunma sanayi yatırımlarını da çıkmaza sokmaya başladı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN’dan ayrılan mühendisler olduğunu doğruladı. Görgün, ayrılanların sayısını ise “birkaç yüz mertebesinde, bir, iki yüz” diyerek açıkladı. Bu arada ayrılanların neden ayrıldıkları konusunda araştırma yapıldığı, mühendislerin ayrılmalarını durdurmak için de ücretlerinin artırıldığı belirtiliyor.

SAVUNMA SANAYİNİN AMİRAL GEMİSİNDE KRİZ

Yıllık 6 milyar dolar büyüklüğü aşan Türk savunma sanayinin amiral gemisi Aselsan’ın mali yapısını güçlendirmek ve yeni yatırımlar için büyük önem taşıyan ikincil halka arzda mühendis kayıplarıyla kriz büyüdü.

Cumhuriyet’in haberine göre, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un TBMM gündemine getirdiği ASELSAN, TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Türk Havacılık Uzay Sanayi AŞ’den (TAİ) mühendislerin “beyin göçünde” yeni gelişme yaşandı.

CHP’li Aygun, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü  Haluk Görgün’ün Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunuma dikkat çekti.

‘AYRILANLAR İKİ YÜZ CİVARINDA…’

CHP’li Aygun’un kamuoyu ile paylaştığı ASELSAN Başkanı Görgün’ün sunumunda kurumdan ayrılanlara ilişkil ayrıntılar dikkat çekici. Buna göre ASELSAN’dan ayrılanlar hakkında bilgi verirken her ayrılan personelle görüştüklerini, neden ayrıldıklarını anlamaya çalıştıklarını belirten Görgün, geçen yıl ayrılanların sayısının “birkaç yüz mertebesinde, bir, iki yüz civarında” olduğunu söyledi.

Ayrılanların bir kısmının başka bir vakıf şirketine ya da KOBİ’lere gittiklerine işaret eden Görgün, sözlerini şöyle dedi:

“Yurtdışına gidenler de var. Belli ülkelere gidenler var. Bunların yönlendirmelerle ya da çeşitli firmaların el atması ile olduğu söyleniyor. İnceliyoruz. Ancak ciddidir denilecek bir şey yok ASELSAN özelinde” dedi. Görgün, nitelikli insanlara teklif yapıldığına işaret ederek, “Birkaç kişiyi yakalayınca da, ‘sen birkaç kişi daha getir. Getirdiğin adam başına ayrıca para verelim’ deniliyor. Bunun içinde olanlar da var” diye konuştu. “Yine de tedbirli olmamız gerekiyor” diyen Görgün, bu konuda hem ASELSAN, hem de Savunma Sanayi Başkanlığı’nın ayrı ayrı çalışma yaptıklarını söyledi. Görgün, “Nitelikli beyinlerimizin, kıymetli insanlarımızın ayrılmasını, kritik projelerde çalışanların ayrılmasını istemeyiz.”

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİ: ASELSAN BAŞKANI BAŞINI KUMA GÖMÜYOR

ASELSAN Başkanı Görgün’ün “Bu rakamın dünya ortalamasının altında olduğunu söylerken ise başını kuma gömmüştür” diyen Aygun, yerli ve milli silahların yapımında görev alan “çip uzmanı” mühendislerin Hollanda’da bulunan sektörün lider şirketlerinden ASML’ye transfer edildiklerine de dikkat çekiyor.

TBMM’de verdiği araştırma ve soru önergesinin ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı’nın açıklaması ile teyit edildiğini kaydeden Aygun, “beyin göçünü” durdurmak için ASELSAN’da mühendislerin maaşında artış yapıldığı bilgisini de aldıklarını aktarıyor.

Aygun, bu konudaki araştırma önergesi ve soru önergesinin ABD savunma sanayinin Washington merkezli önemli dergilerinden Jane’s Defence Weekly’de İngilizce’ye çevrilerek aynen yayımlanmasının da dikkat çekici olduğunu söylüyor.

1 YORUM

  1. Keske su son bir yilda operasyon yapilan askerlerde istifa edebilselerdi. Neden; 1-2 kisi istifa edince zaten atilacakti diyorlar ama toplu istifa olunca mutlaka toplum ne oluyor deyip ulkenin gidisati hakkinda kanaat sahibi oluyor. Oyle keklik gibi bekleyip gelip evinden kendini aldirirmi uyanik asker. belliki gelip alacaklar bas istifayi. Yanlis anlasilmasin bunu cok uzuldugum icin soyluyorum. Medeni ve ciddi demokrasinin oldugu ulkelerde istifa ciddi bir toplumsal tepkidir yontemdir. Maalesef bu surecde magdur kamu gorevlileri bu yontemi geregi gibi kullanamadi. Oysa bir kismi ..tö damgasi yemeden bunu yapabilseydi. Farkli bir ses olurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin