AKP’li belediye 55 Bin TL’lik şekerlik almış

AKP’li belediyelerin lüks ve itibar harcamalarına yeni ve ilginç bir örnek daha eklendi. Kocaeli’nin Darıca ilçesini yöneten AKP’li belediyenin 55 bin liralık şekerlik aldığı ortaya çıktı. Ekonomik kriz halka tüm yönleriyle yansırken, AKP’li belediyelerin lüks harcamaları tepki çekti.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP’li Darıca Belediyesi’nin toplamda 55 bin TL’ye aldığı 100 şekerliği Meclis gündemine taşıdı.

Türkkan, soru önergesinde; “Darıca Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl 55 bin liraya 100 adet şekerlik aldığı, bir şekerliğin 550 liraya Maltepe’de bir pastaneden alındığı bazı Belediye Meclis üyeleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu alımı ortaya çıkaran üyelere bu yıl Belediye Meclisi’nde görev verilmediği ifade edilmiştir. Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Denetim Kurulu’na muhalefet partilerinden tek bir isim alınmamıştır” dedi.

İCAZETİ ERDOĞAN’IN ‘İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ’ LAFINDAN ALDILAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Sarayı, lüks uçak alımı, eşi Emine Erdoğan’ın saraydaki astronomik fiyatlı yemek takımları ve ejder mevyeli kokteyleri ile ilgili eleştirilere cevaben söylediği, ‘itibarda tasarruf olmaz’ sözü AKP’li siyasilerin ve belediyelerin icazeti haline geldi. Lüks ve israf arttı.

Lütfü Türkkan önergesinde, Darıca Belediyesi tarafından Adnan Menderes Kültür Merkezi’ne alınan ancak ortada olmadığı iddia edilen 1.500 adet kitabı da sordu.

MALTEPE’DEKİ PASTANEDEN ALINMIŞ

İYİ Partili Türkkan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması üzere Meclis’e sunduğu soru önergesi şöyle:

“1-Darıca Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tanesi 550 TL olan şekerlik alınmasının gerekçesi nedir, bu fiyat neye göre belirlenmiştir, bu şekerliklerden neden 100 adet alınmıştır?

2-Toplam 55 bin TL ödenen bu şekerlikler neden Maltepe’de bir pastaneden alınmıştır, bu pastane hangisidir, bu alım için bu pastanenin seçilmesinin gerekçesi nedir?

3-Alınan 100 adet şekerlik kimlere verilmiştir, bu kişiler neye göre belirlenmiştir?

4-Darıca Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl 55 bin liraya 100 adet şekerlik aldığını ortaya çıkaran üyelere bu yıl Belediye Meclisi’nde neden görev verilmemiştir, bu demokrasi ile bağdaşan bir tutum mudur?

5-Darıca Belediyesi tarafından Adnan Menderes Kültür Merkezi’ne 1.500 kitap alındığı, alınan kitapların ortada olmadığı iddiası doğru mudur?

6-Bu kitaplar hangi gerekçeyle ve nereden alınmıştır, alınan kitapların hangi kitaplar olacağı ve kitapların alındığı yer neye göre belirlenmiştir?

7-Kültür Merkezi’ne alınan 1.500 kitap için ne kadar ödeme yapılmıştır, bu ödeme neye göre belirlenmiştir?

8-Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Denetim Kurulu’na muhalefet partilerinden tek bir ismin bile alınmamasının gerekçeleri nelerdir, bu adil bir uygulama mıdır?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin