Berat Albayrak ve Murat Uysal’ın ABD’ye gitmemesinin sebebi Halkbank iddianamesi mi?

Washington’daki IMF-Dünya Bankası Yıllık Ortak Toplantısı’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal da katılmıyor. Türkiye, tarihinde ilk kez toplantıda bakan düzeyinde temsil edilmeyecek.

‘Barış Pınarı’ harekatı sürerken ABD yönetiminin Türkiye’den üç bakana ve iki bakanlığa yaptırım getirmesinin ardından Hazine Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ABD seyahatini iptal etmişti. Toplantıda Türk heyetine Albayrak yerine yardımcısı Bülent Aksu başkanlık edecek.

IMF-Dünya Bankası toplantısı yaklaşırken bir iptal kararı da Merkez Bankası Başkanı’ndan geldi. Murat Uysal’ın da Washington’a gitmeyeceği açıklandı. Karara gerekçe olarak Uysal’ın gündeminin yoğunluğu gösterildi. Washington’a Merkez Bankası’nı temsilen Başkan Yardımcısı Uğur Namık Küçük gidecek.

HALKBANK’IN, MURAT UYSAL’IN CV’SİNDEKİ YERİ

Murat Uysal’ın Washington ziyaretini iptal etmesinin ABD’de yeniden açılan Halkbank dosyası ile ilgili olabileceği belirtiliyor. ABD’de geçtiğimiz gün New York Güney Bölgesi Savcılığı, İran’a yönelik yaptırımların delinmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle Halkbank hakkında aralarında dolandırıcılık ve kara para aklamanın da bulunduğu altı suçtan iddianame hazırlamış, iddianamede, Halkbank’ın eylemlerinin Türk hükümetinin üst düzey isimleri tarafından desteklenip korunduğu da öne sürülmüştü.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ise uzun yıllar Halkbank’ta yönetici olarak görev almış bir bürokrat. Uysal 2007-2011 yıllarında Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak çalışmış, 2011-2016 arasında Halk Bankası hazine yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Uysal farklı dönemlerde Halk Yatırım AŞ Denetim Kurulu Üyesi, Halk Portföy AŞ Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Portföy AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, Halk Leasing Finansal Kiralama AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği ve Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin