XC40 Recharge sahne aldı: Menzili 400 km!

YUSUF DERELİ | Tr724 TOMOBİL

İsveçli Volvo, kamuoyunun merakla beklediği markanın ilk elektrikli modeli XC40 Recharge’ı tanıttı. Volvo XC40 Recharge, tam dolumdaki bataryası ile 400 km’nin üzerinde bir menzile erişebiliyor. 78 kWh batarya kapasitesine sahip otomoil, 150kW’lık hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikada yüzde 80’lik batarya dolumuna ulaşıyor. 408 HP güç üreten otomobil, performans beklentilerini de fazlasıyla karşılıyacak gibi görünüyor.

İsveçli Volvo, önümüzdeki 5 yıl içinde 5 yeni modeli piyasaya sunmayı planlıyor. İşte o yeni modellerden ilki XC40 Recharge. Volvo Cars CEO’su Hakan Samuelsson, “Bunu daha önce birkaç defa söyledik: Volvo Cars için gelecek elektrik. Bugün tamamen elektrikli XC40’ımız ve Recharge otomobil serimizin piyasaya sürülmesiyle bu yönde büyük bir adım atıyoruz.” diyor.

EĞLENCELİ BİR YOLCULUK

Elektrikli Volvo XC40 Recharge’ın bir diğer önemli özelliği de Google’ın Android işletim sistemi üzerinde çalışan yepyeni bilgi-eğlence sistemine sahip olması. Yeni bilgi-eğlence sistemi, Volvo’nun On Call dijital bağlantılı servisleriyle tamamen entegre çalıyor.

YAŞAM ALANI DAHA KISITLI

XC40 Recharge, standart modelle kıyaslandığında zemine monte edilmiş batarya takımı nedeniyle daha az yaşam alanına sahip. Bagaj hacmi de standart modele göre daha küçük. Ancak, tamamen elektrikli bir güç aktarma sistemi kullanıldığı için, motor kullanılmadığından kaputun altına başka bir depolama alanı eklenmiş.

C segmentte Egea açık ara lider!

Fiat Egea, C segmentte en çok satan otomobil oldu. Otomotiv Dirstribütörleri Derneği’nin verilerine göre geçtiğimiz ay 4 bin 681 adet satış yapan Egea, ilk 9 aydaki rakamını 30 bin 538’e çıkararak en yakın rakibi Renault Megane’ı ikiye katladı.

Egea’nın pazar payı yaklaşık yüzde 22. Megane’nın ilk dokuz aydaki toplam satış rakamı 15 bin 106. Fransız markayı Japon Toyota’nın efsane modeli Coralla takip ediyor. Corolla’nın eylül ayı satış rakamı 2 bin 147. Yılın ilk 9 ayındaki toplam satış rakamı ise 13 bin 203. Onu 10 bin 601’le Civic takip ediyor. Ford Focus ise listede 11. sırada yer bulabildi. 9 aylık toplam satışı sadece 3 bin 740.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin