Belçika’da Hizmet Hareketi kurumlarına saldıran 19 sanık üst mahkemeye sevk edildi

Tr724 HABER MERKEZİ

Belçika’da Hizmet Hareketine yakınlığıyla bilinen kişi ve kurumlara yönelik saldırılarda bulunduğu tespit edilen 19 kişi hakkındaki dava kabul edildi. 19 sanığın davası Gent Asliye Ceza Hukuk Mahkemesine sevk edildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP iktidarının propagandalarına kapılıp Hizmet gönüllülerine ve Belçika’da faaliyet gösteren FEDACTİO ve DE GOUDEN MERİDİAAN isimli kurumları hedef alan 19 kişi yargı önüne çıktı.

Gent adliyesinde görülen duruşmada, 19 sanıktan 14’ü ‘halkı kin ve nefrete teşvik etmek ve kışkırtmak’la, 5’i ise ‘tehdit ve binalara saldırmak, özel mülke yazı yazmak’la suçlandı. Duruşma sonunda sanıklar, bir üst mahkeme olan Gent Asliye Ceza Hukuk Mahkemesi’ne sevk edildi. Üst mahkemedeki duruşmanın tarihi önümüzdki günlerde açıklanacak.

BELEM TV’DEN NEFRET DİLİ

19 sanığın ceza mahkemesine sevkini haber yapan Belem TV’nin nefret dili kullanması dikkat çekti. Hizmet Hareketi’ne yönelik ispatı yapılamayan AKP’nin dolaşıma soktuğu ‘silahlı terör örgütü’ yaftasını haberinde kullanan Belem TV hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Mahkemede yargılanan 19 sanığın isimleri ve iddia edilen suçları işledikleri şehirler şöyle:

BRÜKSEL
İbrahim GÖK
İlker URFALI

GENT
Süleyman ATMACA
Bilge HALİT
Süleyman ATMACA
Oğuzhan ÖZER
Sultan YILDIRIM
Ahmett Zeki BAŞOĞLU
Huri ÖRNEK

HOUTHALEN
Fatma PİRİNÇ
Şeyma ÇAKIR

DESTELBERGEN
Tolga ÇELİK

HEUSDEN ZOLDER
Aykut AĞIRDAĞ

BERCHEM
Mustafa AKYOL

BERİNGEN
Burak BALOĞLU

GENK
Zeynep ALBAYRAK
Hakan KOÇ
Mevlüde ARSLAN

CHARLEROİ
Suna YANAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin