Belarus’ta bağımsız medya, tutuklu gazetecilere destek için ana sayfalarını boş bıraktı

Belarus’ta seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla başlayan Lukaşenko karşıtı protestoları takip eden 60’dan fazla gazetecinin tutuklanmasına tepki gösteren bağımsız medya kuruluşları cezaevine konulan gazetecilerle dayanışma için ana sayfalarını boş bıraktı. Medya kuruluşları boş kalan manşetlerine, bünyelerinde çalışan ve artık hapiste olan gazetecilerin isimlerinin yer aldığı bir ilan yerleştirdi.

RadioFreeEurope ile RadioLiberty’nin Belarus ofisi de dayanışma zincirine katılanlar arasındaydı. Kuruluşlar web sayfalarında boş bırakılan yere, “Foto muhabirleri Alyaksandr Vasyukovich ve Uladz Hrydzin 11 gün hapis cezasına çarptırıldı.” yazdı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne (RSF) göre, eylül başında Belarus’ta 60’tan fazla gazeteci tutuklandı ve en az 19’unun akreditasyonları ellerinden alındı.

RSF’ye göre Minsk polisi sadece 27 Ağustos akşamı birkaç saat içinde yaklaşık 50 gazeteciyi gözaltına aldı ve ilk tutuklama dalgası, gazetecilerin hükümet karşıtı bir gösteri öncesinde toplandığı Svoboda Meydanı’nda gerçekleşti.

Örgüt yaptığı açıklamada da “RSF bu tedbirleri gazetecileri sindirme ve medyayı susturma amaçlı yersiz bir girişim olarak görüyor.” ifadelerini kullandı.

9 AĞUSTOS’TAN BERİ PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Ülkesini 26 yıldır demir yumrukla yöneten Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, 9 Ağustos’ta yapılan seçimlerde 6’ıncı kez seçimi kazandığını ilan etmiş ancak ülke genelinde yüz binlerce kişi, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterilerine başlamıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin