Macron’dan Türkçe paylaşım: Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik. İyi niyetli diyaloğu tekrar açalım. Bu çağrı, görünüşe göre işitilmiş.” dedi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşadığı krizde yaptığı sert açıklamalarla sık sık tansiyonu yükselten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kişisel Twitter hesabından hem Fransızca hem de Türkçe bir mesaj paylaştı.

Macron mesajında, “Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” ifadelerini kullandı.

”ERDOĞAN’A KARŞI SERT OLMALIYIZ”

Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Korsika Adası’nda İtalya, Malta, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni ağırlayarak Türkiye karşıtı bir mini zirve düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Avrupalılar olarak Erdoğan’a karşı sert ve güçlü olmalıyız.” demişti.

Macron, Avrupa Birliği’nin ortak bir karar ve duruşunun olması gerektiğini söylerken, “Herhangi bir gerilimden uzak durmaya çalışıyoruz fakat Türkiye’nin bölgedeki amaç ve isteklerini netleştirmesi gerekiyor. Avrupa’nın Türkiye’ye karşı daha net ve birlik halinde bir tutum sergilemesi gerekiyor.” ifadesini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin