Beceriksizlik kibirle birleşince…

100 bin dolar için “ertesi gün” şartı geldi

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Beceriksizlik kibirle birleştiğinde ne gibi tesirleri olur? diye merak edenlerin laboratuvar çalışması yapmasına hiç lüzum yok!

Liyakatsiz kimselere emanet edilen ekonominin nasıl can çekiştiğine görmek için Türkiye hazır laboratuvar.

En son yapılacak hatalarla güne başlamayı alışkanlığa dönüştürmüş bir hükûmetin elinde oyuncağa döndü koca memleket.

SERBEST PİYASANIN OCAĞINA İNCİR AĞACI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomi bürokratları ile attığı adımlar serbest piyasanın ocağına incir ağacı dikmekten farksız.

Geçen hafta döviz satışına yüzde 0,1 (binde 1) Kambiyo Gider Vergisi getiren Damat Berat, 21 Mayıs’tan itibaren döviz almak isteyen şahıslara, “Bugün git, yarın gel!” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ile Katılım Bankaları Birliği’ne tebliği ettiği karara göre 100 bin dolar dövizin TL karşılığı bir gün önce bankaya yatırılacak, ancak müşteri dövizi bir gün sonra alabilecek.

Ürkütülen kurbağaya değmeyecek kadar absürt kararın gerekçesi şu imiş: “Mali piyasaların istikrarlı işleyişi, kredi sisteminin etkin çalışması ve spekülatif işlemlerin önüne geçilmesi.”

Bankalara “21 Mayıs’tan itibaren 100 bin doları bir gün gecikmeli satacaksınız” talimatı verdiği ortaya çıkan BDDK Kararı açıklama lüzumu dahi hissetmedi.

REUTERS VE BLOOMBERG OLMASA KİMSENİN HABERİ OLMAYACAK

Şeffaflık anlayışına bakın ki kararın bir nüshası BDDK’nın resmî internet sitesine dahi konulmadı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendilerini birebir alakadar eden karardan Bloomberg ve Reuters gibi yabancı haber ajansları vasıtasıyla haberdar olabildi.

Aynı karara göre döviz satmak isteyen şahıslar için bekleme süresi olmayacak, satılan dövizin TL karşılığı aynı gün hesaba aktarılacak.

AKP, DÖVİZ HESAPLARI İÇİN NABIZ YOKLUYOR

Kim ne derse desin bu karar, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin çok yakında “kambiyo kontrol rejimi” diye bilinen ve dövize devlet müdahalesi manasına gelen adımlar öncesinde bir nabız yoklama mahiyetinde alınmış bir karardır.

16 Mayıs’ta (http://tr724.wpengine.com/oldu-olacak-184-milyar-dolari-da-musadere-edin/) tekrar dikkat çektiğim gibi Türkiye’de döviz talebi artarken, Merkez Bankası’nın rezervleri tükenme noktasına geldi.

Krizde gemi battıkça AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, bankalarda 184 milyar dolar tutarındaki döviz tevdiat hesaplarına göz dikecektir.

Acilen döviz lazım ve yurt dışında böyle bir kaynak Uluslararası Para Fonu (IMF) haricinde yok!

İki hafta evvel dövizden vergi alınacağına veya bankadan 100 bin dolar için bir gün sonra valörlü işlem kararı alınacağına çok az kişi ihtimal veriyordu.

Artık iki karar da “serbest piyasa” ekonomisinden taviz verilmeyeceğini iddia eden AKP eliyle tatbik ediliyor.

Bankalardaki mevduatın içinde döviz mevduatının payı yüzde 60’a yaklaştı. Mudide “döviz krizi yüzünden bu hesaplara el konulabileceği” endişesi hâkim.

SERMAYE KONTROLLERİ DE GELECEK

Erdoğan dövizi kimin ne kadar alacağına karar verdiği gibi yarın kimin parasını ne zaman çekebileceğine de karar verecek. Sermayenin her adımı kontrol edilecek.

Halihazırda kamu bankaları yurt dışından gelen dövizleri keyfi bir şekilde birkaç gün sonra ödüyordu. Keyfilik devlette yeni kaideye dönüştü.

100 bin dolar değil, 5 bin dolar bile almak isteyenlerin fişlendiği ve bunların Ankara’ya günlük iletildiğini bizzat bankacılar söylüyor.

BDDK’nın son kararı dövizde kayıt dışı işlemleri artıracaktır. 100 bin dolar alacak ya döviz bürosuna ya da ayaklı borsaya gidecek.

YABANCININ NAZARINDA “AHMAKÇA”

İstanbul Kapalıçarşı’da ayaklı borsa yeniden rağbet görecektir. 3’üncü dünya ekonomisi gibi dolarlar valizlerle alınıp satılacaktır. AKP’nin Türkiye’yi oturtmaya çalıştığı yeni yörünge bu.

Yabancı yatırımcılar kendi aralarında son kararları “ahmakça” diye niteliyor. Zira telaşla aldıkları kararların batıdaki karşılığı şu: Dövizimiz kalmadı, mecburen yasaklara sarıldık.

Döviz fobisini 1980’lerde üzerinden atmış bir ekonomi olarak Türkiye gelişmiş piyasalarla içli dışlı bir piyasaydı.

BANKADAN ÇEK, KİRALIK KASADA TUT!

Maalesef artık Erdoğan’ın başkanlık ihtirasının sürüklediği girdapta debeleniyor.

Şirketlerin dövizleri bankalardan çekip yabancı bankaların kiralık kasalarına taşıması olanı değil gelen dalgayı haber verir nitelikte.

İki haftada 4,5 milyar dolar çekti şirketler.

Şahısların döviz hesaplarının tutarı aynı dönemde 3 milyar dolar arttığı için kaçma temayülü yekûn üzerinden tespit edilemiyor.

Herkes kendi göbek bağını kesmeye çalışıyor. Ortalık toz duman…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin