Başları üstünde hece taşları!

Nedim Hazar

“Kiminin başında biter ağaçlar

Kiminin başında sararır otlar

Kimi masum kimi güzel yiğitler

Ne söylerler ne bir haber verirler”

Diyor koca Yunus…

49 yaşında bir hukukçuydu Mustafa Erdoğan…

Yargıtay 15’inci ve 23’üncü Dairesi üyesi bir hâkimdi. 15 Temmuz’dan sonrasında yapılan keyfi tutuklamalardan o da nasibini alacaktı. Çok önceden hazırlandığı belli olan listelerden birinde onun da adı vardı.

2016 Aralık ayında memleketi Antalya’da beyin tümörü teşhisi ile hastaneye yatırıldı bu dürüstlük timsali hakim. Burada beyin ameliyatı olan Erdoğan, hakkında daha önce çıkarılan yakalama emri nedeniyle hastanede polis nezaretinde tedavi gördü. Erdoğan’ın mal varlığına, maaşına ve banka hesaplarına da tedbir konuldu. Ameliyatın ardından Antalya 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanan hâkim Erdoğan, bulunduğu hastanenin tutuklu koğuşunda vücudunun yarısı felçli halde 6 ay tutuldu.

Tutuklandığı günden itibaren sağlık durumunu gerekçe göstererek avukatları aracılığı ile tahliye talebinde bulunan Erdoğan’ın bu başvuruları sonuçsuz kaldı.

Tahliye talepleri reddedilen Erdoğan’ın ailesi ile görüşmek için yaptığı başvurulara da herhangi bir cevap verilmedi.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Son olarak müvekkilinin sağlık sorunları gerekçesiyle serbest bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aygün’e mahkeme, “Tutuklunun herhangi bir tehlikede olmadığı” cevabını verdi. Erdoğan’ın tutulduğu hastane de Haziran ayında bir rapor hazırlayarak, bakımı sağlanırsa taburcu edilmesinde herhangi bir sorun görülmediğini belirtti.

Başta Bekir Bozdağ olmak üzere HSYK Üyeleri, Başsavcı Harun Kodalak, Başsavcı vekili Necip Cem İşçimen, Başsavcı Ramazan solmaz, Savcı Sinan Tür, Hakim Gülpınar Tür ortak olarak bir cinayet işlemekte herhangi bir sakınca görmemişlerdi.

 

Bu esnada babası gibi bir hukukçu olmayı hedefleyen kızı Buket Erdoğan sosyal medyada feryatlar içinde “Babam bir hücrede yaşam savaşı veriyor” diye çırpındı ama bu sesi duyan olmadı.

Ağustos ayında hastalığında ilerleme yaşanan Erdoğan, önce yoğun bakıma alındı. Burada da ailesi ile görüşmesine izin verilmeyen Erdoğan, bilinci kapandıktan sonra 18 Ağustos Cuma günü savcının talebi ve mahkemenin kararı ile tahliye edildi. Dört gün bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Erdoğan, maalesef yaşamını yitirdi.

Öte yandan Mustafa Erdoğan’ın tutuklama gerekçesi belli değildi. Somut delil ortaya konulmadan darbe girişimi sonrası cezaevine gönderilen Erdoğan, tutuklu binlerce hakim ve savcı gibi henüz mahkemeye çıkarılmamış hatta iddianamesi bile yazılmamıştı!

Mustafa Erdoğan’ın kızı “Evde şartlar uygun olursa bakım yapılabilir, hastanede ve cezaevinde durması enfeksiyon riskini artırıyor” raporu da dikkate alınmıyor.” diye feryat etmişti. Ancak AKP iktidarı ve yargısı bu talepleri görmezden gelmişti.

Siyasetin uşağına dönüştürülen hukuk bir can daha almıştı.

Nazik, kibar ve vicdanlı bir insandı. Sanata, edebiyata meraklıydı. Görevdeyken şu şiiri yazdığı bilinir:

“Suya, sabuna değerim.

Ne korkar ne baş eğerim.

Ağzıma hiç gem vurdurmam.

Sırtımda yoktur eğerim.

Haktan yanadır hep yerim.

Mazlum olanı severim.

Zulme rızam olmaz asla.

Dünyada yoktur ederim…”

Bu satırları mezar taşına yazdılar büyük hukukçunun.

Tarihin en büyük zulümlerinin yaşandığı bir çağda ve coğrafyada dimdik, onuruyla yaşamayı başarabilen nadir insanlardan biriydi rahmetli Hakim Erdoğan..

Günümüzdeki çay toplayıcıları, düğme ilikleyicileri gibi değildi ve olamazdı asla. Olmayı kabul etse, bugünün muktedirine uşaklık edenlerin hepsi onun emrine amade olurdu belki..

Elbette unutmayacak ve unutturmayacağız bu vicdan abidesini. Belki de onun genç kızı büyüyecek ve bir gün hukuk geri döndüğünde babasının ve diğer binlerce masun hesabını soracak bugünün vicdansızlarından.

Yunus’a bırakalım yine sözü:

“Toprağa gark olmuş nazik tenleri

Söylemeden kalmış tatlı dilleri

Gelin duadan unutman bunları

Ne söylerler ne bir haber verirler”

Mekanı cennet olsun.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin