Yargıya ‘Kavala’ mesajı: Hepinizi yakarız!

HABER | İLKER DOĞAN 

Gezi davasında Osman Kavala’ya beraat kararı veren hakimin sözde ‘f.tö’ye bağlanması sadece 1 hafta sürdü! İktidarın tetikçi gazetelerinden Yeni Şafak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar.” açıklamasından 6  gün sonra 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Galip Mehmet Perk’i ‘f.töcü’ ilan etti. Gazetenin haberine göre söz konusu hakimin, değişik tarihlerde 2 ayrı cep telefonu üzerinden hakkında FETÖ ile ilgili işlem yapılmış 200’ü aşkın kişi ile irtibata geçtiği belirlenmiş! Muhtemelen söz konusu hakim, bugüne kadar baktığı siyasi davalarda onlarca kez mahkumiyet ve tutuklama kararı vermiştir. Ancak onlar bile kendisini kurtarmaya yetmedi! Bu noktada sormak lazım; bugün görevdeki hangi hakim veya savcının, son 3 yılda mesleklerinden hukuksuzca ihraç edilen meslektaşlarıyla ‘irtibatı’ yoktu? İktidarın hoşuna gitmeyen karar veren hakimlerin ‘suçlu/terörist’ ilan edildiği bir ülkede, hangi hakim ‘delil durumuna’ göre karar verebilir? Bu ‘operasyonel’ haberle iktidarın yargıya verdiği mesaj açık aslında; “Ya benim istediğim kararları verirsin ya da seni anında ‘f.töcü’ ilan ederim!”

Çok değil, iki hafta kadar önce Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Doğan, ağır ceza mahkemesi üyesi olan hakim bir öğrencisinin söylediklerini sosyal medya hesabında paylaşmıştı. Doğan, “Bir öğrencimle 3 ay kadar önce bir kafede karşılaştık. İstanbul’da Ağır ceza üyesiymiş. ‘Örgüt iddiasına dayalı sanıklara beraat vermememiz için sürekli tenbihat yapılıyor, vicdanımız rahat değil’ diye yakındı.” diyordu paylaşımında.

BERAATİN GEREKÇESİ: SOMUT DELİL YOK!

İlyas Doğan’ın ağır ceza hakimi olan öğrencisinin ne kadar haklı olduğu Osman Kavala’ya verilen beraat kararı ve ardından yaşananlarla bir kez daha ortaya çıktı. Gezi davasına bakan İstanbul 30. Ağız Ceza Mahkemesi, Kavala hakkında ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle beraat kararı vermişti geçtiğimiz hafta. Kararda, iktidar temsilcilerinin (savcının) iddiasının aksine, eylemleri Kavala’nın finanse ettiğine dair somut delil olmadığı belirtiliyordu.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

BİR MANEVRAYLA TAHLİYE ETMEYE KALKTILAR!

Gezi’den beraat çıkınca Kavala hakkında jet hızıyla 15 Temmuz soruşturması açıldı. Yeniden gözaltına alındı ve bu kez ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ suçundan tutuklandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kavala’ya beraat kararından bir gün sonraki, “Bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar.” sözleri dikkat çekiciydi. HSK’nın, Gezi davasında sanıklara beraat veren 3 hakim için inceleme ve soruşturma izni vermesi uzun sürmedi.

HAKİM HAKKINDA İNCELEME 

Bu arada AKP’ye yakınlığıyla bilinen troll hesaplardan 30. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinin sözde ‘f.töcü’ olduklarına dair paylaşımlar yapılmaya başlandı. Ve nihayet iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, Erdoğan’ın açıklamalarından sadece 6 gün sonra Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk’i hiç bir somut delil olmaksızın ‘f.töcü’ ilan etti. ‘Kavala’ya beraat veren hakim, 200 fetöcüyle irtibatlı çıktı’ başlığıyla verilen habere göre Perk’in, değişik tarihlerde 2 ayrı cep telefonu üzerinden hakkında ‘f.tö’ ile ilgili işlem yapılmış 200’ü aşkın kişi ile irtibata geçtiği belirlenmişti!

HAKİMLERE İBRET OLSUN!

Mehmet Galip Perk’in başına gelenler, mevcut sistemin ‘kölesi’ olan diğer yargı mensupları için ibretlik bir örnek aslında. Muhtemelen söz konusu hakim, bugüne kadar baktığı siyasi davalarda onlarca kez mahkumiyet ve tutuklama kararı vermiştir. Ancak onlar da kendisini kurtarmaya yetmedi! İktidarın hoşuna gitmeyen tek bir karar, kendisinin ‘terörist’ ilan edilmesi için yetti! Bu saatten sonra Türkiye’de, hangi hakim mevcut delil durumuna göre ve vicdanıyla karar verebilir? Bugün AKP zulmünün merkezi konumunda olan adliyelerde görev yapan militan hakim ve savcılardan hangisinin hukuksuzca meslekten ihraç edilen meslektaşlarıyla ilişkisi yoktu? İktidar, kendisine tamamen biat etmeyen hiç bir hakim ve savcıya yaşam hakkı tanımayacağını somut olarak gösteriyor. Yenişafak’ın operasyonel haberiyle yargı mensuplarına verilmek istenen mesaj çok net: “Ya bana tam biat edecek ve istediğim kararları vereceksiniz ya da sizi anında fetöcü ilan eder ve canınızı okurum!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin