‘Barınamayanlar’ parklarda isyan etti: ‘Biz, burssuz, yurtsuz, evsiz bırakılan üniversite öğrencileriyiz’

Yüz yüze eğitim başlamasıyla birlikte Türkiye genelinde artan kira fiyatları, başta öğrenciler olmak üzere bütün vatandaşları zor durumda bıraktı. Üniversite öğrencileri, yüksek kira ve yurt ücretlerine tepki olarak ‘Barınamıyoruz Hareketi’ni kurdu. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen öğrenciler, barınma sorunları çözülene kadar sokaklarda, parklarda sabahlayacaklarını belirtirken öğrencilere CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da destek verdi.

Kalacak yer bulamayan ‘Barınamıyoruz Hareketi’ üyesi öğrenciler tepkilerini dile getirmek için İstanbul Kadiköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda sabahladı. Polis öğrencilerim eylemin sonlandırılmasını isterken öğrenciler ‘‘gidecek evimiz, yurdumuz yok’’ diye karşılık verdi. Bunun üzerine polis eylemi sonlandırmayan öğrencilere ‘‘Uyumayın, ayakta bekleyin. Arada da gezin” önerisinde bulundu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi.

Artan kiralar ve talebe yetişecek kadar evin bulunmaması nedeniyle öğrenciler, pansiyon ve yurtlara yöneldi. Penceresi olmayan ve içeriye tek kişilik bir yatak ile bir dolabın ancak sığdığı bir odanın fiyatı 900 liraya çıkınca öğrenciler isyan etti.

Barınamıyoruz Hareketi’nden Kemal Yılmaz, devletin yüksek yurt ve kira ücretlerine çözüm bulması gerektiğine dikkat çekerken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “650 lira neyinize yetmiyor?” çıkışına dair de “Bu para hiçbir şeyimize yetmiyor” dedi.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen öğrencilerin adına konuşan üniversite öğrencisi Yunus Emre Karaca, yurtsuz ve evsiz kaldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Biz iki yılın ardından kampüslerimize geri dönen üniversite öğrencileriyiz. KYK yurtlarının kapasite yetersizliği, özel yurtların fahiş ücretleri ikilemi arasında yurtsuz, yüz yüze eğitim kararının açıklanmasının ardından, Türkiye genelinde yüzde 70 ile yüzde 290 arasında değişen kira artışları nedeniyle evsiz kaldık. Bize, ‘Toplanın 5 bin TL’ye ev tutun’ şeklinde, 650 TL’lik KYK kredi bursu ile en az 8 kişi ev tutmamızı öngören dahiyane tavsiyeler, kiralamak üzerine gayrimenkul üretecek şirketlere ve vergi muafiyeti gibi yine biz öğrencilere değil patronlara yönelen maddi destekler dışında tek bir çözüm önerisi sunulmuyor. Oysa patronlara teşvik, şirketlere vergi affı yerine burs miktarlarının ve yurt kapasitelerinin artırılması, kira fiyatlarının denetlenmesi ve öğrenci evlerine maddi destek sağlanması ile bu sorunun büyük oranda çözüleceğini biliyoruz.”

“BİZ, BURSSUZ, YURTSUZ, EVSİZ BIRAKILAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYİZ”

Karaca, basın açıklamasında milyonlarca öğrencinin ortak hikayesini anlattıklarını söyleyerek destek çağrısında bulundu. Karaca, açıklamaya şu sözlerle devam etti:

“Biz, burssuz, yurtsuz, evsiz bırakılan üniversite öğrencileriyiz. Eğer insani koşullarda yaşayabileceğimiz bir mekâna sahip olabilme imkanlarımızın tamamı elimizden alındıysa bu imkanları biz yaratacağız. Bu yüzden bir araya geliyoruz. Sesimizi duyurabilmek için en ulaşılır seçeneğimiz olan banklarda buluşuyoruz, mahallelerinizin parklarında sabahlıyoruz. İyi ihtimalle binlerce liraya bulabildiğimiz penceresiz, karanlık, dar odalar yerine tercihimizi sorunun çözümü olabilmek için geniş gökyüzünün altındaki sokaklarda, sıra arkadaşlarımızla geçirmekten yana kullanıyoruz. Abartılı bir tepki vermiyoruz, komşunuz olmak yerine keyfimizden sokaklarda yatmıyoruz. Milyonlarca öğrencinin ortak hikayesini anlatıyoruz. Sen de dinle, destek ol, bize katıl. Barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız.”

”BURASI SARAYDAN RAHAT”

Üniversitelilerin kaldıkları bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edilirken CHP Milletvekili Mahmut Tanal da öğrencilere destek için alana geldi. Kira ve yurt fiyatlarına karşı tepki gösteren üniversitelilere destek vermek için Yoğurtçu Parkı’na gelen Tanal “Burası saraydan rahat” dedi.

POLİS: ”UYUMAYIN, AYAKTA BEKLEYİN”

Öğrencilerin parktan çıkmasını isteyen polise Tanal ve öğrencileri karşı çıktı. Gidecek evleri ve yurtları olmadığı için parkta sabahlayacaklarını söyleyen öğrencilere polis, “Uyumayın, ayakta bekleyin. Arada da gezin” önerisinde bulundu.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin