Balıkesir’den Belarus’a  giden yol!

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Doğru düzgün malumatımızın olmadığı bir ülke Belarus. Ülkeyi tam 26 yıldır yöneten bir lider var: Alexander Lukaşenko. Aslında Belarus’ta yaşananların bizim ülkemizin kararlı adımlarla seyir ettiği rota ile büyük benzerlikleri var. Lukaşenko 26 yıllık iktidarı boyunca giderek otoriterleşip Tek Adam yönetimine evriltti ülkesini. Karşısına çıkan her şeyi gücünü kullanarak ezdi geçti.

Belarus son seçimlere ülkenin kahir ekseriyetinin memnuniyetsizliğiyle gidiyordu. Çoğu uzman adil yapılacak bir seçimde Lukaşenko’nun değil oyların yarısı, yüzde 25 barajını bile aşamayacağını biliyordu.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Karşısına çıkan bir sürpriz aday vardı, aktivist ve blog yazarı  Syarhey Tsihanouski. İşin bu kez arzuladığı gibi gitmediğini gören Avrupa’nın Son Diktatörü rakibini tutuklatınca işler daha da karıştı ve muhalif liderin eşi İngilizce öğretmeni ve aktivist olan Svetlana Tikhanouskaya bu kez aday oldu.

Seçimler yapıldı ve buram buram usulsüzlük, hırsızlık ve yolsuzlukla hem de. Youtube çalınan oy çuvallarının videolarıyla dolu.

Diktatör yüzde 80 küsur oy ile tekrar seçildiğini açıklayınca film koptu ve Belarus tarihinin en büyük çaplı gösterileri başladı. Bir günde 3 bin gösterici tutuklandı. Muhalefet lideri Svetlana Tikhanouskaya sonuçları tanımadığını açıkladı.

Ancak sonra tuhaf şeyler olmaya başladı ve Bayan Tikhanouskayaortalıktan kaybolmuştu. Bizdemi Muharrem İnce gibi kendisi sessizliğe gömülmemişti. Seçimlere itiraz için gittiği devlet dairesinde 7 saat gözaltında tutulduktan sonra ülkeden kaçmıştı.

Nasıl bir baskı altında ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı bilinmiyor.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius yaptığı açıklamada Tikhanovskaya’nın güvende ve iyi olduğunu söyledi. BBC’ye konuşan Linkevicius, Belarus devlet yetkililerinin, Svetlana Tikhanovskaya’ya “ülke dışına çıkmaktan başka çok az seçenek bıraktığını” söyledi.

Linkevicius, Tikhanovskaya’nın sonuçlara itiraz etmek için merkez seçim kuruluna gitmesi sonrası 7 saat süresince gözaltında tutulduğunu aktarmıştı.

Ancak kendisinin kaçması yetmedi. Kocası hapisteydi ve başta kendi çocukları olmak üzere bir dolu akrabası vardı ülkesinde.

Artık ne tür bir baskı ya da tehdit gördü ise geçtiğimiz gün iki video kaydı yayınlanan 37 yaşındaki siyasetçi, çocuklarını bırakıp ülkesini terk etmesinin çok zor bir karar olduğunu söyledi. Ve sonrasındaki cümle dehşet vericiydi. Muhalif lider muhaliflerden protestoları sonlandırmalarını istiyordu.

Bir arkadaşı ise liderinin açıklaması üzerine şunları söyleyecekti:

“Tikhanovskaya‘nın önünde iki seçenek vardı: Belarus’ta parmaklıklar arkasında olmak ya da Litvanya’da özgür bir şekilde mücadelesine devam edebilmek. Tikhanouskaya, Belarus’ta değişimin habercisi olarak görülüyor. Ancak biz burada eskiden olduğu gibi baskı altına yaşamaya devam ediyoruz”

Belarus nire Türkiye nire, dememek lazım.

Hileli seçimi kazanan diktatörü ilk kutlayan liderlerden biri Tayyip Erdoğan oldu nedense. Ve Belarus’tan Balıkesir’e götürdü bizi hafızamız.

Ülkenin eksen değişme sürecinde en önemli hadiselerden biri de AKP’nin kendi belediye başkanları ve bizzat başbakanı istifaya zorlamasıydı.

Eminim herkes Balıkesir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’un ağlayarak yaptığı istifa toplantısını hatırlayacaktır.

Şöyle demişti halkın oyuyla seçilmiş belediye başkanı:

“Ve fakat ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar, tehdide varan müdahaleler var. Bu katlanılacak durum olmanın ötesine geçmiştir.”

Görüldüğü kültürü, coğrafyası, tarihi ne kadar farklı olsa da faşizmin ve diktanın izlediği yol ve geçirdiği süreçler birbirine çok benziyor.

Ne var ki bunu ülkeye anlatmak mümkün olmuyor.

Ülkemizde tekrar doğru düzgün ve adil bir seçim olur mu ya da ne zaman olur bilmiyorum. Ancak yaşanacaklar hakkında çok önemli bir gösterge Belarus’ta yaşanan son seçim…

Galiba sonuna kadar yaşayıp bizzat tecrübe ettikten sonra kabul edeceğiz bu hazin tabloyu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin